V Nigérii řádila falešná první dáma. Před tím, než prezident vysvětloval, že nezemřel a nenahradil ho dvojník | info.cz

Články odjinud

V Nigérii řádila falešná první dáma. Před tím, než prezident vysvětloval, že nezemřel a nenahradil ho dvojník

Nigerijské bezpečnostní složky zadržely ženu, která využila několika falešných identit k tomu, aby pronikla do sídla tamního prezidenta v metropoli Abuji. Do prezidentské vily pak jménem první dámy zvala řadu bohatých hostů, které podvodem obírala o peníze. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

 

Série incidentů se podle vyšetřovatelů stala loni v listopadu, kdy nigerijská první dáma Aisha Buhariová pobývala v zahraničí. Podvodnice do prezidentské vily sezvala řadu podnikatelů, s nimiž uzavírala falešné obchodní dohody. Jeden z obchodníků obvinil ženu, že ho okradla o zhruba 414 tisíc dolarů (asi 9,4 milionu korun).

Žena využila toho, že vysocí vládní úředníci, ale i například první dáma nemusí procházet přísnými bezpečnostními kontrolami při vstupu do prezidentského komplexu. Podle BBC je toto narušení bezpečnosti přesto šokující. Sídlo nigerijské hlavy státu totiž hlídá jak policie, tak kontrarozvědka.

Nedávno přitom musel nigerijský prezident Muhammadu Buhari čelit nařčení, že zemřel a nahradil jej dvojník ze Súdánu. Buhari, který znovu kandiduje v únorových prezidentských volbách, loni strávil pět měsíců na léčení v Británii. Důvod léčby nebyl zveřejněn.

Na sociálních sítích už několik měsíců koluje teorie, kterou přiživují i někteří jeho političtí rivalové, a sice že prezident zemřel a nahradil ho súdánský dvojník jménem Jubril. Informovala o tom agentura Reuters.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud