V Praze se zatýkalo kvůli terorismu. Iráčan, kterého viní z útoků na vlaky, měl komplice | info.cz

Články odjinud

V Praze se zatýkalo kvůli terorismu. Iráčan, kterého viní z útoků na vlaky, měl komplice

Cizinecká policie zadržela ve středu na pražském letišti dva cizince, kteří jsou v Rakousku podezřelí z terorismu. ČTK to sdělila mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová. Podle vyjádření rakouského ministra vnitra Herberta Kickla tvořili zadržení muži společnou buňku s Iráčanem podezřelým z útoků na vlaky v Německu. Údajní teroristé jsou nyní v policejní cele, o jejich vydání do Rakouska rozhodne soud. Ministr vnitra Jan Hamáček ČTK sdělil, že Česko nemá informace, které by odůvodňovaly změnu stupně hrozby terorismu.

„Právě včera (ve středu) byli v Praze, v Česku, zadrženi další dva údajní teroristé, s nimiž tento Iráčan tvořil společnou buňku,“ citovala DPA z Kicklova vystoupení v rakouském parlamentu.

„Můžeme potvrdit, že policisté z cizinecké policie včera na letišti Václava Havla v Praze na základě evropského zatýkacího rozkazu vydaného vídeňským zemským úřadem pro ochranu ústavy a boji proti terorismu, zadrželi krátce po příletu do České republiky dva cizince,“ uvedla Kropáčová. 

Podle německého generálního státního zastupitelství dvaačtyřicetiletý Iráčan zadržený ve Vídni zjevně sympatizoval s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Rakouská prokuratura uvedla, že ve vlacích nikdo nepřišel o život jen díky technické chybě.

Iráčan je mimo jiné podezřelý, že spolu s několika dalšími osobami loni v říjnu natáhl ocelové lano mezi sloupy trakčního vedení nad kolejemi u bavorského městečka Allersberg, po kterých jezdí vysokorychlostní vlaky na trase Mnichov-Norimberk. Vznikla jen hmotná škoda.

V druhém případě z loňského prosince odhalili drážní zaměstnanci poškození trakčního vedení u kolejí mezi berlínskými nádražími Karlshorst a Wuhlheide.

Zadržený Iráčan čelí obvinění z pokusu o vraždu s teroristickým motivem, z těžkého poškození věci s teroristickým motivem a z členství v teroristické organizaci. V případě, že bude uznán vinným, hrozí mu až doživotí. Muž se podle prokuratury k činům, které mu jsou kladeny za vinu, přiznal, odmítá ale, že jeho motiv byl teroristický.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud