Články odjinud

V Sýrii se schyluje k bitvě o Idlib. Čekat lze jen nejhorší: masakr civilistů i obří uprchlickou vlnu

V Sýrii se schyluje k bitvě o Idlib. Čekat lze jen nejhorší: masakr civilistů i obří uprchlickou vlnu

Prezident USA Donald Trump dnes varoval syrského prezidenta Bašára Asada, aby zvážil plánovaný útok na provincii Idlib. Ta je fakticky posledním útočištěm protirežimních rebelů i jejich rodin. Americký lídr v neobvykle konkrétním prohlášení oslovil také Rusko s Íránem, které by podle jeho slov učinily účastí na ofenzivě „vážnou humanitární chybu“. 

Statisícové ztráty na životech, miliony uprchlíků v pohybu směrem k turecké hranici. Ofenzíva ruských, íránských a syrských vojáků vůči povstaleckému regionu hrozí vyústit v ohromnou humanitární katastrofu. Nabízíme odpovědi na základní otázky týkající se jedné z posledních bitev syrské občanské války.

Je jisté, že ofenzíva proběhne?

Syrský režim Bašára Asada ji už fakticky oznámil. Moskva se dnes nechala slyšet, že Idlib je hnízdem teroristů, kteří ohrožují ruské vojenské základny. I další Asadův spojenec, tedy Írán, veřejně potvrdil účast na plánované operaci.

Bitva o Idlib ale vyplývá hlavně z logiky syrské války. Damašský režim, tedy spíše jeho ruští a íránští spojenci, už ostatní enklávy odporu zničili. Mimo vliv pro-asadovských sil se teď – kromě nevelkých i nehostinných regionů kontrolovaných zbytky tzv. Islámského státu – nachází jen sever předválečné Sýrie (Turecko a jeho spojenci ovládají severozápad, Kurdové pak severovýchod země).

Co se budoucnosti severní Sýrie týče, na pátek se chystá setkání prezidentů Íránu, Ruska a Turecka. Zde se zřejmě bude jednat především o dalším tureckém angažmá. A Kurdové? Ti nikdy o naprosté nezávislosti svého regionu na Damašku nehovořili a s Asadovými lidmi průběžně vyjednávají.

Sýrie (rozložení sil k začátku září 2018)Sýrie (rozložení sil k začátku září 2018)autor: INFO.CZ

Jak přípravy na útok probíhají?

Bitva už v jistém smyslu začala. Rusové dnes totiž začali po zhruba třítýdenní pauze povstalecký region opět bombardovat. Kreml už také ve Středozemním moři zahájil námořní manévry, které prý potrvají do soboty (8. září). A které zřejmě mají za cíl odradit USA, respektive Západ, od případného bombardování syrských vládních vojsk – v minulosti totiž rakety útočící na damašské cíle startovaly nejčastěji z lodí.

Samotné pro-asadovské jednotky se v okolí Idlibu shromažďují už řadu týdnů. Na střet se ale chystají také rebelové, kteří kromě jiného vyhazují do vzduchu mosty.

Turecko dnes posílilo vojenskou techniku na hranici se Sýrií, svým vojákům poslalo osm nákladních vozů s tanky M-60 a houfnicemi. Rozšířilo rovněž zdejší uprchlický tábor Atima.

Kdo nyní žije v Idlibu?

Spojené národy odhadují, že v tomto kraji nyní operuje na 10 tisíc ozbrojenců z organizací blízkých islamistické síti al-Káida. V kraji ovšem operují i jiné islamistické milice stejně jako sekulární skupiny odpůrců Bašára Asada a jeho ruských protektorů.

Shromáždily se zde také odhadem dva miliony civilistů (podle některých tu je ještě o pět set tisíc lidí více). Jde jak o místní obyvatele, tak rodinné příslušníky rebelů, kteří sem byli evakuováni z jiných, vládou dobitých míst. Při vyjednávání o míru totiž Damašek na řadě někdejších syrských bojišť souhlasil s odchodem povstalců a jejich příbuzných právě do Idlibu.

Rusko v SýriiRusko v Sýriiautor: Info.cz

Jaké může mít útok důsledky?

Prezident USA Donald Trump má tentokrát pravdu, když počet obětí odhaduje až na statisíce. OSN dodává, že se začátkem ofenzivy by se k turecké hranici mohli vydat téměř všichni civilisté, tedy zhruba dva miliony běženců.

Rusko, Írán stejně jako syrské vládní jednotky během minulých operací prokázaly, že jim na civilních obětech nesejde. Ba naopak, podle zpráv rebelů bombardují civilní čtvrti včetně škol a nemocnic záměrně, aby tak podkopaly morálku rebelů. OSN proto vyzvala k vytvoření humanitárních koridorů, jimiž by místa bojů mohli opustit právě ženy, děti a neozbrojení muži.

Z Idlibu navíc rebelové prakticky nemají kam ustoupit. Mohou pouze do Turecka, které tak má jejich osud ve svých rukou.

Hrozí chemický útok? Od koho?

Syrská vláda opakovaně zdůraznila, že při idlibské ofenzívě nepoužije chemické zbraně. Nabízí se vysvětlení, že tak v minulosti učinila, i když takový krok Damašek soustavně popírá. Tato slova lze vykládat tak, že se Asad i Moskva protentokrát snaží vyhnout možnému konfliktu se Spojenými státy. Ty minulý chemický atak proti rebelům potrestaly sice jen demonstrativním, přesto vojenským útokem na damašské cíle.

Chemické zbraně by podle Kremlu mohli naopak nasadit rebelové s tím, že by se pak snažili svalit vinu na syrskou vládu či ruské jednotky. Mimochodem, této teorii věří i někteří přední čeští diplomaté, zpravidla oblíbenci prezidenta Miloše Zemana, který je často obviňován z přílišné servilnosti vůči Rusku. V předchozích případech se ale moskevská stejně jako damašská vyjádření – cudně řečeno – rozcházela s realitou do té míry, že jakékoliv proklamace syrské vlády nelze považovat za zcela věrohodné.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud