Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V tichosti. Obamova administrativa odeslala v poslední den vlády 221 milionů dolarů Palestincům

V tichosti. Obamova administrativa odeslala v poslední den vlády 221 milionů dolarů Palestincům

Obamova administrativa nechala v tichosti a navzdory republikánské opozici poslat 221 milionů dolarů Palestinské autonomii. Částka byla součástí schváleného rozpočtu, republikánská strana se však snažila transferu zabránit.

Nejmenovaní úředníci amerického ministerstva zahraničí a několik asistentů z Kongresu vázaní mlčením prozradili agentuře AP, že odcházející Obamova administrativa formálně informovala Kongres o tom, že částku 221 milionů dolarů odešle v pátek ráno, tedy v den, kdy proběhla inaugurace Donalda Trumpa.

Podle AP informoval o transakci některé zákonodárce rovněž odcházející ministr zahraničních věcí John Kerry, krátce předtím, než minulý čtvrtek opustil svůj úřad. Oznámení ministerstva bylo datováno 20. lednem a Kongres ho obdržel jen několik hodin předtím, než se prezidentského úřadu ujal Trump.

 

Kromě 221 milionů pro Palestince odeslala Obamova administrativa v pátek i 6 milionů dolarů na zahraniční aktivity, z čehož 4 miliony byly určeny programům monitorujícím změnu klimatu a 1,25 milionu dolarů získaly různé organizace spadající pod OSN.

Kongres původně souhlasil s podporou Palestinců a počítalo se s ní v rozpočtech let 2015 a 2016, avšak někteří republikánští zákonodárci platbu blokovali. Exekutiva podobné protesty respektuje, není jimi však vázána, pokud už byla částka v rozpočtu určena.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1