Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„V Trumpově Americe se necítím být vítaný.“ Uznávaný vědec Hawking se obul do prezidenta USA

„V Trumpově Americe se necítím být vítaný.“ Uznávaný vědec Hawking se obul do prezidenta USA

Britský fyzik a jeden z celosvětově nejznámějších vědců Stephen Hawking kritizoval politiku Donalda Trumpa, kterého podle jeho slov volili „neliberální a špatně informovaní lidé“. Trnem v oku mu jsou především plány ochrany životního prostředí a přístup k problematice globálního oteplování, které je podle amerického prezidenta v podstatě podvod. 

„Rád bych znovu navštívil ostatní vědce a mluvil s nimi, obávám se ale, že zde nemusím být vítán,“ řekl v rozhovoru pro pořad Good Morning Britain televize ITV přední světový fyzik Stephen Hawking. Narážku na prezidenta Donalda Trumpa, který si převzal klíčky od Oválné pracovny před dvěma měsíci, doplnil o důraznou kritiku jeho plánů.

„Jeho prioritou bude uspokojit jeho voliče, kteří nejsou ani liberální, ani dobře informovaní,“ prohlásil Stephen Hawking s tím, že Trumpa volili lidé, kteří se cítí být vyloučení vládnoucími elitami a kteří brojí proti globalizaci.

Co však známému vědcovi vadí nejvíc, je Trumpova environmentální politika. Nový americký prezident totiž prohlašuje, že globální oteplování neexistuje a po nástupu do křesla prezidenta dosavadní americkou klimatickou politiku obrátil o 180 stupňů a ohlásil, že se Spojené státy vrátí k rozsáhlému využívání fosilních paliv. Ještě větším signálem pak byl nedávno představený rozpočtový plán, kde například Agentura pro ochranu životního prostředí má přijít o třetinu dosavadních příjmů. Takový postoj je podle Hawkinga nemyslitelný a doufá, že se druhého funkčního období Trump nedočká.

„Změna klimatu je jedním z největších nebezpečí, kterým čelíme, a je jedním z těch, kterým můžeme předcházet,“ řekl v britském televizním pořadu Hawking. Zatímco Donalda Trumpa kritizuje, naději vidí například v obsazování vysokých politických postů ženami.