Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V USA oficiálně padl koncept síťové neutrality. Zajišťoval volný a otevřený internet

V USA oficiálně padl koncept síťové neutrality. Zajišťoval volný a otevřený internet

Ve Spojených státech dnes oficiálně padl koncept takzvané síťové neutrality, která zajišťovala volný a otevřený internet bez vnějších zásahů. Zásadu v roce 2015 prosadila vláda tehdejšího prezidenta Baracka Obamy, federální regulátor ale loni pravidla zrušil. Podle kritiků se tak stalo v důsledku tlaku amerického telekomunikačního byznysu.

Přelomové rozhodnutí z roku 2015 zajišťovalo rovnocenný přístup k obsahu na internetu bez zásahu firem, které přístup zprostředkují. Regulace internetu je v USA ožehavým tématem, odvětví bylo dosud jen pod velmi malým úředním dohledem. Evropa na sklonku roku 2015 přijala pravidla, která mají síťovou neutralitu chránit. Experti ale nevylučují, že změny v USA budou mít dopad i v zámoří.

Americká Federální komise pro spoje (FCC), ovládaná republikány, loni v prosinci navzdory protestům pravidla síťové neutrality zrušila s tím, že rozhodnutí vstoupí v platnost za půl roku. Krok byl vítězstvím pro kabelové firmy a mobilní operátory, kterým umožňuje určovat, k jakému obsahu se uživatelé dostanou. Poskytovatelé internetu navíc mohou za poplatek nabízet rychlejší internetové služby.

Změny se podle amerických expertů neprojeví okamžitě, protože firmy podnikající v prostředí internetu musejí prověřit, jaké zásahy budou uživatelé tolerovat.

Poskytovatelé přístupu na internet dosud museli veškerý provoz spravovat stejně. Nesměli blokovat webové stránky ani zpomalovat k nim přístup, nesměli dovolit, aby se lidé k některým službám dostali rychleji. Nesměli uměle komplikovat přístup k internetovým službám, aby si od jejich provozovatelů vynucovali poplatky. Nesměli za zvýšené ceny nabízet rychlé linky přístupu.

Teď je podle agentury AP toto vše legální, pokud firmy svou obchodní politiku na internetu zveřejní. V USA například poskytovatelé přístupu AT&T, Verizon nebo Comcast mohou poskytovat zvýhodněný přístup ke svým filmům a televizním show a znevýhodňovat konkurenty ze společností Amazon nebo YouTube.

FCC se zavázala, že omezování volné soutěže bude stíhat. Poskytovatelé přístupu zatím tvrdí, že internetové zvyklosti měnit nebudou. Do sporu s tvůrci internetového obsahu, například s firmami Netflix, Spotify nebo Snap, zatím zřejmě nepůjdou.

Zdrženlivost telekomunikačních firem, které přístup na internet zprostředkují, je ale podle odborníků dočasná. Ve vhodné chvíli - za půl roku či za rok - se poměry internetového provozu začnou měnit. Firmy mohou mezitím například vybírat poplatky za videoslužby s vysokým rozlišením, zatímco servis s nižším bude zdarma.

Stoupenci zrušení síťové neutrality tvrdí, že krok přispěje ke zvýšení investic do telekomunikačních sítí, k inovacím a k větší soutěživosti mezi poskytovateli přístupu. "Přinese lepší, rychlejší a levnější internet pro americký lid," řekl šéf FCC Ajit Pai.

Boj za síťovou neutralitu stále ještě není prohraný, napsal server The Hill. Některé americké státy na ní trvají a vydávají vlastní nařízení mimo federální legislativu. Podáno bylo rovněž několik desítek soudních žalob. Senát hlasoval pro zachování neutrality, Sněmovna reprezentantů ale zřejmě tento požadavek shodí se stolu.

Zrušení neutrality podpořil prezident Donald Trump, demokratičtí kongresmani s ním ale zásadně nesouhlasí. Rozhodnutí FCC označili za "neamerické" a za "frontální útok na uživatele". Slibují, že problém bude klíčovou součástí jejich kampaně před listopadovými volbami do Kongresu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1