V USA oficiálně padl koncept síťové neutrality. Zajišťoval volný a otevřený internet | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V USA oficiálně padl koncept síťové neutrality. Zajišťoval volný a otevřený internet

V USA oficiálně padl koncept síťové neutrality. Zajišťoval volný a otevřený internet

Ve Spojených státech dnes oficiálně padl koncept takzvané síťové neutrality, která zajišťovala volný a otevřený internet bez vnějších zásahů. Zásadu v roce 2015 prosadila vláda tehdejšího prezidenta Baracka Obamy, federální regulátor ale loni pravidla zrušil. Podle kritiků se tak stalo v důsledku tlaku amerického telekomunikačního byznysu.

Přelomové rozhodnutí z roku 2015 zajišťovalo rovnocenný přístup k obsahu na internetu bez zásahu firem, které přístup zprostředkují. Regulace internetu je v USA ožehavým tématem, odvětví bylo dosud jen pod velmi malým úředním dohledem. Evropa na sklonku roku 2015 přijala pravidla, která mají síťovou neutralitu chránit. Experti ale nevylučují, že změny v USA budou mít dopad i v zámoří.

Americká Federální komise pro spoje (FCC), ovládaná republikány, loni v prosinci navzdory protestům pravidla síťové neutrality zrušila s tím, že rozhodnutí vstoupí v platnost za půl roku. Krok byl vítězstvím pro kabelové firmy a mobilní operátory, kterým umožňuje určovat, k jakému obsahu se uživatelé dostanou. Poskytovatelé internetu navíc mohou za poplatek nabízet rychlejší internetové služby.

Změny se podle amerických expertů neprojeví okamžitě, protože firmy podnikající v prostředí internetu musejí prověřit, jaké zásahy budou uživatelé tolerovat.

Poskytovatelé přístupu na internet dosud museli veškerý provoz spravovat stejně. Nesměli blokovat webové stránky ani zpomalovat k nim přístup, nesměli dovolit, aby se lidé k některým službám dostali rychleji. Nesměli uměle komplikovat přístup k internetovým službám, aby si od jejich provozovatelů vynucovali poplatky. Nesměli za zvýšené ceny nabízet rychlé linky přístupu.

Teď je podle agentury AP toto vše legální, pokud firmy svou obchodní politiku na internetu zveřejní. V USA například poskytovatelé přístupu AT&T, Verizon nebo Comcast mohou poskytovat zvýhodněný přístup ke svým filmům a televizním show a znevýhodňovat konkurenty ze společností Amazon nebo YouTube.

FCC se zavázala, že omezování volné soutěže bude stíhat. Poskytovatelé přístupu zatím tvrdí, že internetové zvyklosti měnit nebudou. Do sporu s tvůrci internetového obsahu, například s firmami Netflix, Spotify nebo Snap, zatím zřejmě nepůjdou.

Zdrženlivost telekomunikačních firem, které přístup na internet zprostředkují, je ale podle odborníků dočasná. Ve vhodné chvíli - za půl roku či za rok - se poměry internetového provozu začnou měnit. Firmy mohou mezitím například vybírat poplatky za videoslužby s vysokým rozlišením, zatímco servis s nižším bude zdarma.

Stoupenci zrušení síťové neutrality tvrdí, že krok přispěje ke zvýšení investic do telekomunikačních sítí, k inovacím a k větší soutěživosti mezi poskytovateli přístupu. "Přinese lepší, rychlejší a levnější internet pro americký lid," řekl šéf FCC Ajit Pai.

Boj za síťovou neutralitu stále ještě není prohraný, napsal server The Hill. Některé americké státy na ní trvají a vydávají vlastní nařízení mimo federální legislativu. Podáno bylo rovněž několik desítek soudních žalob. Senát hlasoval pro zachování neutrality, Sněmovna reprezentantů ale zřejmě tento požadavek shodí se stolu.

Zrušení neutrality podpořil prezident Donald Trump, demokratičtí kongresmani s ním ale zásadně nesouhlasí. Rozhodnutí FCC označili za "neamerické" a za "frontální útok na uživatele". Slibují, že problém bude klíčovou součástí jejich kampaně před listopadovými volbami do Kongresu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.