Články odjinud

Válka proti drogám si v Bangladéši vyžádala 200 mrtvých. Policie čelí kritice aktivistů

Válka proti drogám si v Bangladéši vyžádala 200 mrtvých. Policie čelí kritice aktivistů

Kontroverzní „válka proti drogám“ si v Bangladéši vyžádala za dva měsíce 200 mrtvých a zatčeno bylo 25.000 osob. Tato chudá jihoasijská země se 160 miliony obyvatel se potýká s přívalem drog, zejména metamfetaminových pilulek nazývaných „jaba“, z jihovýchodní Asie. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na místní nevládní organizaci, která se zabývá obranou lidských práv. Znepokojení nad vysokým počtem mrtvých vyjádřila v červnu OSN.

„Smrt tolika lidí za tak krátkou dobu - to nemá v Bangladéši obdoby,“ uvedla Šípa Hafízová, ředitelka neziskové organizace Ain o Salish Kendra (ASK). Organizace vraždy odsoudila a žádá řádné vyšetření všech úmrtí. Podle obhájců lidských práv policie zabila některé lidi svévolně a místo činu pak upravila tak, jako by tam došlo k přestřelce. Aktivisté také tvrdí, že kampaň slouží k vyřizování účtů.

Bangladéšská vláda chce tažení proti drogám, které připomíná podobnou kampaň na Filipínách, vést do té doby, než dostane pod kontrolu distribuční síť drog. Zabité vláda označuje za obchodníky s drogami a spojuje s nimi nejméně deset drogových deliktů.

Na počátku července vyvolala celonárodní pobouření smrt městského radního během protidrogového zátahu. Jeho žena tehdy zveřejnila audionahrávku, která protiřečila oficiálnímu podání události. Na nahrávce jsou nejprve slyšet výstřely a posléze mužský hlas, který nakazuje zbraně, kulky a drogu rozmístit tak, jako by se na místě odehrála přestřelka.

V Bangladéši bylo loni zabaveno rekordních 40 milionů pilulek „jaba“. Vládní úřady odhadují, že se jich přesto do země dostalo 250 až 300 milionů. Hlavním producentem této syntetické drogy je sousední Barma, odkud pilulky do Bangladéše proudí.

 

Články odjinud