Články odjinud

Vojenské lodě USA operovaly u sporných čínských ostrovů. Peking: Je to provokace

Vojenské lodě USA operovaly u sporných čínských ostrovů. Peking: Je to provokace

Americké vojenské lodě dnes propluly blízko Paracelských ostrovů v Jihočínském moři, které si Čína nárokuje navzdory dlouholetému územnímu sporu s Vietnamem. Informovala o tom agentura Reuters. Manévry vzbudily nevraživou reakci v Pekingu, který nyní hraje důležitou roli vzhledem k připravovaným průlomovým jednáním mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Čína událost označila za provokaci.

Do vzdálenosti 12 námořních mil (22 kilometrů) od souostroví se dostaly raketový křižník Antietam a torpédoborec Higgins. Obě plavidla jsou schopna nést řízené střely a obě provedla manévry poblíž ostrůvků Tree, Lincoln, Triton a Woody.

Čínské ministerstvo zahraničí v krátkém prohlášení uvedlo, že událost vážně narušila čínskou svébytnost, protože lodě podle názoru Pekingu vpluly do čínských teritoriálních vod bez povolení. Na místo zamířily čínské lodě a letadla, aby vyzvala americké vojenské síly k opuštění oblasti.

Paracelské ostrovy jsou jedním ze sporných území v Jihočínském moři, Peking nad nimi převzal plnou kontrolu v roce 1974 po námořním konfliktu s Vietnamem. Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.