Vraťte Ukrajině Krym a ukončete okupaci. Šéf americké diplomacie adresoval Rusku ostrou výzvu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vraťte Ukrajině Krym a ukončete okupaci. Šéf americké diplomacie adresoval Rusku ostrou výzvu

Vraťte Ukrajině Krym a ukončete okupaci. Šéf americké diplomacie adresoval Rusku ostrou výzvu

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo před svým dnešním slyšením v Kongresu tvrdě odsoudil ruskou okupaci Krymu a zdůraznil, že vláda USA zábor ukrajinského poloostrova nikdy neuzná. Šéf americké diplomacie vyzval Kreml, aby svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny obnovil.

Pompeo bude v zahraničním výboru Senátu hovořit o nedávném setkání prezidenta Donalda Trumpa s ruským vůcem Vladimirem Putinem v Helsinkách. Převážná část summitu se uskutečnila mezi čtyřma očima a senátoři doufají, že od ministra zahraničí zjistí podrobnosti. Pompeo dnes ve Washingtonu novináře upozornil, že osobnímu jednání prezidentů přítomen nebyl.

Nekompromisní komentář ke Krymu obsahuje prohlášení, které Pompeo vydal těsně před slyšením. Spojené státy podle něj pokusy Ruska přivlastnit si Krym neuznávají, anexi odmítají a žádají ukončení okupace. Rusko by mělo respektovat zásady mezinárodního práva a vyklidit území, které obsadilo silou.

Z úst amerického prezidenta v poslední době zaznělo ohledně Krymu několik neurčitých prohlášení, která vnesla zmatek mezi americké spojence a vyvolala nervozitu na Ukrajině. Na červnovém summitu států G7 v Kanadě Trump prohlásil, údajně žertem, že Krym je ruský, protože každý, kdo tam žije, mluví rusky. Vyzval státy G7, aby mezi sebe přijaly zpět Rusko, vyloučené v roce 2014 právě kvůli anexi Krymu.

Při nedávné cestě do Británie americký prezident řekl, že okupace poloostrova byla chybou jeho předchůdce Baracka Obamy. Na helsinskému summitu Trump anexi Krymu otevřeně nekritizoval a nezmínil se ani o agresivním chování Ruska vůči Ukrajině.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.