Vypálení raket na Izrael je novou fází války v Sýrii, prohlásil vůdce Hizballáhu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vypálení raket na Izrael je novou fází války v Sýrii, prohlásil vůdce Hizballáhu

Vypálení raket na Izrael je novou fází války v Sýrii, prohlásil vůdce Hizballáhu

Vypálení raket ze Sýrie na izraelské cíle na Golanských výšinách z minulého týdne, které mají podle Izraele na svědomí íránské elitní jednotky Kuds, otevírá novou fázi války v Sýrii. Prohlásil to dnes vůdce radikálního libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh. Bojovníci šíitského hnutí stojí v sousední Sýrii na straně vládních jednotek prezidenta Bašára Asada.

Jak Nasralláh uvedl v televizním projevu, raketový útok ukázal, že Sýrie a její spojenci jsou připraveni „zvýšit úsilí“ při obraně Sýrie před Izraelem. Kdo přesně za útokem stál, nicméně nezmínil.

Podle vůdce Hizballáhu bylo ze syrského území odpáleno 55 raket. Izrael hovořil o dvaceti střelách, z nichž čtyři zachytil izraelský obranný systém a zbylé spadly ještě v Sýrii. Židovský stát v reakci na tento útok z minulého čtvrtka zasáhl desítky íránských vojenských cílů v Sýrii, mimo jiné sklady zbraní, odpalovací rampy či zpravodajská centra využívaná elitními íránskými jednotkami.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že izraelské nálety usmrtily nejméně 23 bojovníků, včetně pěti syrských vojáků. Šlo o „jednu z největších operací izraelského letectva za poslední desetiletí,“ uvedla izraelská armáda. „Jednotky Kuds za to tvrdě zaplatily. Íráncům bude dlouho trvat, než zase všechno obnoví,“ dodala. Jak upřesnil izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman, armáda zasáhla „téměř všechny“ íránské pozice v Sýrii.

Nasralláh ale tvrdí, že izraelské letectvo zasáhlo jen prázdné budovy. Židovský stát rovněž obvinil z toho, že nepřiznal ztráty, které utrpěl během íránského útoku. „Jestliže si myslíte, že můžete útočit, ničit a zabíjet v Sýrii bez jakékoli reakce, myslíte si to špatně,“ vzkázal vůdce Hizballáhu Izraeli.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.