Vypoví, nebo prodlouží? Trump oznámí, jak se rozhodl o smlouvě s Íránem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vypoví, nebo prodlouží? Trump oznámí, jak se rozhodl o smlouvě s Íránem

Vypoví, nebo prodlouží? Trump oznámí, jak se rozhodl o smlouvě s Íránem

Americký prezident Donald Trump má dnes oznámit své rozhodnutí týkající se mezinárodní jaderné dohody s Íránem, jejíž obsah dlouhodobě ostře kritizuje.

Už v předchozích dnech Trump řekl, že je pro dojednání nové smlouvy. Írán to ale odmítl. Ani američtí západní spojenci - Británie, Francie a Německo - nevidí k vypovězení stávajícího dokumentu důvod.

Trump se musí k dohodě vyjadřovat vždy po 120 dnech a nový termín vyprší už za čtyři dny - 12. května. Před třemi měsíci už upozornil, že účast Spojených států na této dohodě příště neprodlouží, pokud nebudou její sporné body vyřešeny.

Jak Trump, tak izraelský premiér Benjamin Netanjahu tvrdí, že dohoda Íránu nezabrání v tom, aby si v budoucnu pořídil jadernou bombu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.