Vyvrhel, násilník, militantní ateista. Střelec z Texasu měl děsivou minulost | info.cz

Články odjinud

Vyvrhel, násilník, militantní ateista. Střelec z Texasu měl děsivou minulost

Děsivý, šílený, podivín. Takovými slovy popisují střelce z texaského města Sutherland Springs jeho někdejší spolužáci. Šestadvacetiletý Devin Kelley se projevoval jako militantní ateista. Do neděle však útočil jen slovně na sociálních sítích. Když přešel z virtuálního do skutečného světa, zabil v baptistickém kostele 26 lidí.

Že je střelcem právě Kelley, potvrdili dva policisté pod příslibem anonymity. Úřady dodaly, že do kostela vešel oblečený celý v černém a na sobě měl neprůstřelnou vestu.

Kelley nepatřil k nenápadným jedincům, u nichž by podobný čin přišel jako rána z čistého nebe. Žil v domě svých rodičů. Už dříve ho vojenský soud odsoudil k dvanácti měsícům vězení za domácí násilí na ženě a dítěti, s nimiž žil. Kvůli prohřešku musel opustit armádu. Do té doby sloužil u letectva na základně v Novém Mexiku.

Jeho spolužáci na něj vzpomínají jako na ateistu, který se zapojoval do hádek na sociálních sítích. Věřící označoval za hlupáky. „Odstranila jsem si ho, protože jsem nemohla vystát jeho příspěvky,“ popsala na Facebooku Nina Navaová, která se střelcem chodila do školy.

Když ho popisovali další známí ze studií, používali slova jako děsivý, šílený, vyvrhel nebo podivín. To potvrzuje i Navaová. „Byl vyvrhel, ale nebyl samotář. Mezi ostatními vyvrhely byl docela populární,“ sdělila listu Daily Mail.

Prezident Donald Trump označil střelbu za duševní problém nejvyššího stupně. Odmítl, že by za ni mohla dostupnost zbraní. Právě ta se začala přetřásat po jiném podobném útoku, při němž začátkem října zastřelil 64letý Stephen Paddock na koncertu v Las Vegas 58 lidí.

Trump nyní ale vyzdvihl argument obhájců druhého dodatku americké ústavy, který Američanům zaručuje právo držet zbraň. Kelleyho zastavil obyvatel čtvrti, ve které se kostel nacházel. Začal po něm pálit ze své pušky, čímž ho přiměl dát se na útěk. Přitom ho zasáhl a Kelley zemřel po následné automobilové honičce. Podle policie spáchal sebevraždu.

Policie nyní prověřuje další střelcovy vazby. Spekuluje se například, že mohl být napojený na některou z lokálních polovojenských organizací. Policisté v jeho autě objevili větší množství zbraní a výbušnin. Co s nimi zamýšlel a jaké byly jeho motivy, není momentálně zřejmé.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud