Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyvrhel, násilník, militantní ateista. Střelec z Texasu měl děsivou minulost

Vyvrhel, násilník, militantní ateista. Střelec z Texasu měl děsivou minulost

Děsivý, šílený, podivín. Takovými slovy popisují střelce z texaského města Sutherland Springs jeho někdejší spolužáci. Šestadvacetiletý Devin Kelley se projevoval jako militantní ateista. Do neděle však útočil jen slovně na sociálních sítích. Když přešel z virtuálního do skutečného světa, zabil v baptistickém kostele 26 lidí.

Že je střelcem právě Kelley, potvrdili dva policisté pod příslibem anonymity. Úřady dodaly, že do kostela vešel oblečený celý v černém a na sobě měl neprůstřelnou vestu.

Kelley nepatřil k nenápadným jedincům, u nichž by podobný čin přišel jako rána z čistého nebe. Žil v domě svých rodičů. Už dříve ho vojenský soud odsoudil k dvanácti měsícům vězení za domácí násilí na ženě a dítěti, s nimiž žil. Kvůli prohřešku musel opustit armádu. Do té doby sloužil u letectva na základně v Novém Mexiku.

Jeho spolužáci na něj vzpomínají jako na ateistu, který se zapojoval do hádek na sociálních sítích. Věřící označoval za hlupáky. „Odstranila jsem si ho, protože jsem nemohla vystát jeho příspěvky,“ popsala na Facebooku Nina Navaová, která se střelcem chodila do školy.

Když ho popisovali další známí ze studií, používali slova jako děsivý, šílený, vyvrhel nebo podivín. To potvrzuje i Navaová. „Byl vyvrhel, ale nebyl samotář. Mezi ostatními vyvrhely byl docela populární,“ sdělila listu Daily Mail.

Prezident Donald Trump označil střelbu za duševní problém nejvyššího stupně. Odmítl, že by za ni mohla dostupnost zbraní. Právě ta se začala přetřásat po jiném podobném útoku, při němž začátkem října zastřelil 64letý Stephen Paddock na koncertu v Las Vegas 58 lidí.

Trump nyní ale vyzdvihl argument obhájců druhého dodatku americké ústavy, který Američanům zaručuje právo držet zbraň. Kelleyho zastavil obyvatel čtvrti, ve které se kostel nacházel. Začal po něm pálit ze své pušky, čímž ho přiměl dát se na útěk. Přitom ho zasáhl a Kelley zemřel po následné automobilové honičce. Podle policie spáchal sebevraždu.

Policie nyní prověřuje další střelcovy vazby. Spekuluje se například, že mohl být napojený na některou z lokálních polovojenských organizací. Policisté v jeho autě objevili větší množství zbraní a výbušnin. Co s nimi zamýšlel a jaké byly jeho motivy, není momentálně zřejmé.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1