Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyvrhel, násilník, militantní ateista. Střelec z Texasu měl děsivou minulost

Vyvrhel, násilník, militantní ateista. Střelec z Texasu měl děsivou minulost

Děsivý, šílený, podivín. Takovými slovy popisují střelce z texaského města Sutherland Springs jeho někdejší spolužáci. Šestadvacetiletý Devin Kelley se projevoval jako militantní ateista. Do neděle však útočil jen slovně na sociálních sítích. Když přešel z virtuálního do skutečného světa, zabil v baptistickém kostele 26 lidí.

Že je střelcem právě Kelley, potvrdili dva policisté pod příslibem anonymity. Úřady dodaly, že do kostela vešel oblečený celý v černém a na sobě měl neprůstřelnou vestu.

Kelley nepatřil k nenápadným jedincům, u nichž by podobný čin přišel jako rána z čistého nebe. Žil v domě svých rodičů. Už dříve ho vojenský soud odsoudil k dvanácti měsícům vězení za domácí násilí na ženě a dítěti, s nimiž žil. Kvůli prohřešku musel opustit armádu. Do té doby sloužil u letectva na základně v Novém Mexiku.

Jeho spolužáci na něj vzpomínají jako na ateistu, který se zapojoval do hádek na sociálních sítích. Věřící označoval za hlupáky. „Odstranila jsem si ho, protože jsem nemohla vystát jeho příspěvky,“ popsala na Facebooku Nina Navaová, která se střelcem chodila do školy.

Když ho popisovali další známí ze studií, používali slova jako děsivý, šílený, vyvrhel nebo podivín. To potvrzuje i Navaová. „Byl vyvrhel, ale nebyl samotář. Mezi ostatními vyvrhely byl docela populární,“ sdělila listu Daily Mail.

Prezident Donald Trump označil střelbu za duševní problém nejvyššího stupně. Odmítl, že by za ni mohla dostupnost zbraní. Právě ta se začala přetřásat po jiném podobném útoku, při němž začátkem října zastřelil 64letý Stephen Paddock na koncertu v Las Vegas 58 lidí.

Trump nyní ale vyzdvihl argument obhájců druhého dodatku americké ústavy, který Američanům zaručuje právo držet zbraň. Kelleyho zastavil obyvatel čtvrti, ve které se kostel nacházel. Začal po něm pálit ze své pušky, čímž ho přiměl dát se na útěk. Přitom ho zasáhl a Kelley zemřel po následné automobilové honičce. Podle policie spáchal sebevraždu.

Policie nyní prověřuje další střelcovy vazby. Spekuluje se například, že mohl být napojený na některou z lokálních polovojenských organizací. Policisté v jeho autě objevili větší množství zbraní a výbušnin. Co s nimi zamýšlel a jaké byly jeho motivy, není momentálně zřejmé.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744