Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výzkum potvrdil: Islamizace se více obávají ti, kteří osobně žádného muslima neznají

Výzkum potvrdil: Islamizace se více obávají ti, kteří osobně žádného muslima neznají

Lidé se nejvíce bojí toho, co neznají. A výzkumy potvrzují, že to platí i v oblasti mezilidských vztahů. Americká agentura Pew Research zjišťovala, jak se u Evropanů liší vztah k muslimům podle toho, zda se osobně s nějakým setkali. Výsledky potvrdily, že ti, kteří znají vyznavače islámu osobně, k nim mají mnohem vstřícnější postoj.

Výzkum zjišťoval, nakolik respondenti souhlasí s výrokem „Muslimové se snaží ostatním obyvatelům vnutit své náboženské právo“. Ti, kteří odpověděli, že nějakého muslima osobně znají, s výrokem ve většině nesouhlasili. Naopak respondenti, kteří se s muslimy nikdy nesetkali, s výrokem o vnucování víry většinou souzní. Z dat tak vyplývá, že osobní setkání s vyznavačem islámu snižuje obavu z islamizace Evropy.

Šetření agentury Pew Research se uskutečnilo v dubnu až srpnu loňského roku a zaměřilo se na názory obyvatel 15 zemí západní Evropy. Ve všech státech pak výsledky potvrdily, že setkání s muslimy výrazně snižuje strach z možné islamizace.

S výrokem, že muslimové se snaží ostatním vnucovat svoji víru, například nesouhlasí 85 % Britů, kteří osobně nějakého muslima potkali. Ti obyvatelé Spojeného království, kteří žádného vyznavače islámu neznají, ale s názorem většinou souhlasí, nemyslí si to 48 % z nich. Podobná je situace ve všech západoevropských zemích. Například v Německu se islamizace nebojí 81 % oslovených, kteří někdy s muslimem přišli do styku, ve Francii se jejich vlivu neobává 77 % těch, kteří je znají.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018autor: INFO.CZ

Agentura také zkoumala, zda obavy z islamizace může ovlivňovat množství znalostí o náboženských pravidlech islámu. Ve většině zemí data potvrdila, že čím větší znalosti obyvatelé o náboženských zákonech mají, tím méně se obávají možné islamizace. Výjimkou byla v tomto případě Velká Británie a Finsko, kde se o osm, respektive tři, procentní body islamizace bojí méně ti, kteří Korán neznají vůbec.

Častěji než s Koránem ale lidé přicházejí do styku s jeho vyznavači. Ve Francii, kde muslimové tvoří 8,8 % populace, osobně nějakého z nich zná 79 % obyvatel. Také ve Švédsku, kde je 8,1 % místních muslimského vyznání, zná alespoň jednoho vyznavače islámu 71 % z nich. Nejméně zkušeností s muslimy pak mají v sousedním Finsku, kde jen 35 % dotazovaných uvedlo, že se někdy s muslimem setkalo.

Do výzkumu byly zařazeny jen západoevropské země, postoje Čechů agentura nezjišťovala. Dle šetření společnosti Phoenix Research z roku 2016, ale 66 % obyvatel Česka uvedlo, že „islám je náboženství, ze kterého mají strach“. Kolik z těchto lidí ale někdy muslima v životě potkalo, výzkum nezjišťoval. Dle výzkumu společnosti Median pro iDNES.cz zná osobně alespoň jednoho muslima 20 % populace.

Data z projektu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) loni zase ukázala, že mezi Čechy roste strach z cizinců obecně. 64 % dotazovaných tehdy uvedlo, že nově příchozí představují problém a důvod nárůstu kriminality. 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1