Začíná nejslavnější svátek piva. Bavorský Oktoberfest | info.cz

Články odjinud

Začíná nejslavnější svátek piva. Bavorský Oktoberfest

V německém Mnichově dnes začíná 185. ročník Oktoberfestu. Očekává se, že tradiční pivní festival navštíví více než šest milionů lidí. I když cena za tuplák, tedy litr piva, poprvé překročí 11 eur. Tedy 280 korun.

Slavnosti zahajuje tradičně v poledne mnichovský primátor Dieter Reiter, který ve festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů narazí první pivní sud. Pak přijdou další a celkově se vypije asi 7,5 milionu litrů piva. Litrový tuplák piva bude stát mezi 10,70 a 11,50 eura, loni to bylo mezi 10,60 a 10,95 eura.

Vedle piva, za které je od loňska možné platit i mobilním telefonem, čeká samozřejmě návštěvníky i řada tradičních jídel jako preclíků, klobás či grilovaných kuřat. Chybět nebudou ani adrenalinové atrakce. Na bezpečnost bude i letos dohlížet kolem 600 policistů.

Oktoberfest vznikl v roce 1810, kdy korunní princ Ludvík Bavorský pozval na svoji svatbu s Terezou Sasko-Hildeburskou celé město Mnichov. Oslava se konala v říjnu, trvala týden a byla zakončena koňskými dostihy. Slavnost se pak opakoval v dalších letech, byla prodloužena na zhruba čtrnáct dní a z důvodů lepšího počasí byla posunuta na září. Letos jde o 185. ročník, protože tradice byla kvůli válkám několikrát přerušena.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud