ZAHRANIČNÍ TISK: Británii hrozí nejhorší krize od 30. let a v Austrálii chtějí vodit džihádisty do muzea | info.cz

Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Británii hrozí nejhorší krize od 30. let a v Austrálii chtějí vodit džihádisty do muzea

ZAHRANIČNÍ TISK: Británii hrozí nejhorší krize od 30. let a v Austrálii chtějí vodit džihádisty do muzea
 

Britské deníky dnes na svých titulních stranách přinášejí varování Bank of England. Podle ní by brexit bez přesně ujednaných podmínek vedl k největší ekonomické recesi od třicátých let dvacátého století. Jak pomalu a nenápadně umírá svoboda tisku v Maďarsku? O tom přináší podrobnou zprávu mezinárodní vydání deníku The New York Times. Čtěte dnešní přehled zahraničního tisku na INFO.CZ. 

The Times

The Times 29.11.2018autor: The Times/Kiosko.net

Britské deníky se dnes shodují na hlavní zprávě. Je jí varování Bank of England před brexitem bez ujednaných pravidel. The Times otevírají hlavní text titulkem, že by se Británie v takovém případě propadla do nejhorší ekonomické recese od třicátých let dvacátého století.

Ceny nemovitostí by mohly spadnout až o třetinu, ekonomika by se propadla o osm procent. Situace by tak byla horší než po finanční krizi v roce 2008, ukazuje scénář počítající s nejhorším možným vývojem. Podle Bena Broadbenta z Bank of England by se jednalo o nejhorší krizi od třicátých let. V roce 2008 za dob finanční krize se britská ekonomika propadla o 6,3 procenta.


The New York Times

The New York Times 29.11.2018autor: The New York Times/Kiosko.net

Ještě v roce 2014 maďarský zpravodajský web Origo přinesl výbušnou zprávu o tom, jak jeden ze spolupracovníků premiéra Viktora Orbána utrácel během zahraničních cest velké sumy peněz bez vysvětlení. Dnes je situace jiná: Origo patří podle The New York Times mezi Orbánova nejvěrnější média a podobné story už se na něm rozhodně neobjevují. Naopak se tu čtenáři dozvědí o „špatných“ migrantech či Georgovi Sorosovi. Podle amerického deníku je případ Origa varovným příběhem toho, jak dnes média postupně podléhají politikům.

Orbán přitom Origo nezískal násilím. Jeho redaktoři nebyli nikdy zatčeni nebo zbiti. Jednalo se o postupný nátlak, až zpravodajský web skončil ve finanční skupině jednoho z bývalých ministrů Orbánovy vlády.

Maďarská provládní média v zemi navíc upevňují svoji pozici a spojila síly. Pro ostatní zbývající redakce se jedná o mimořádně nepříznivý vývoj. Více se o tom dočtete tady.


The Daily Telegraph

The Daily Telegraph 29.11.2018autor: The Daily Telegraph/Kiosko.net

Austrálie zvažuje nový způsob, jak bojovat proti radikalizaci mladých muslimů. Pomoci by měly prohlídky památek, jako je opera v Sydney, budova akvária nebo vybraná muzea. Mladé lidi, kterým hrozí radikalizace, by měly přimět k respektu k australské historii. Myšlenka padla na setkání australského premiéra Scotta Morrisona s lídry islámské komunity v zemi minulý týden. Vznáší se nad ní ale otázka bezpečnosti: památky totiž bývají zároveň cílem teroristických útoků.


The Guardian

 

The Guardian 29.11.2018autor: The Guardian/Kiosko.net

Letošní rok bude nejhorší za deset let co do počtu útoků nožem, při nichž zemřeli mladí lidé v Anglii a Walesu. Do konce listopadu se jednalo o třicet sedm dětí a mladistvých. Statistiky tak ukazují, že pokračuje trend, kdy se situace výrazně zhoršuje. Stále ovšem nedosahuje roku 2007, kdy zemřelo po útoku nožem čtyřicet osm lidí mladších devatenácti let.

Podle odborníků není současný tristní stav žádným překvapením. Labouristický poslanec Vicky Foxcroft k tomu říká: „Růst počtu útoků mě bohužel nepřekvapuje. Nemůžete omezit náklady na policii, školní služby a přístup k péči o duševní zdraví a čekat, že to nebude mít žádné následky“. A připomíná, že kromě smrtelných útoků, se odehrála i celá řada dalších, které sice neměly tak vážné následky, ale vytváří atmosféru strachu.


Le Figaro

Le Figaro 29.11.2018autor: Le Figaro/Kiosko.net

Francouzský deník Le Figaro na své dnešní titulní straně připomíná napětí, které mezi evropskými státy vzbuzuje globální kompakt o migraci. Nezávazný dokument, který vznikl na půdě OSN, měly státy finálně přijmout 10. prosince v Marrákeši. Jak popisuje Le Figaro, kompakt se ale stal klíčovým zájmem antiimigračních skupin po celém světě, které mobilizují k jeho odmítnutí.

Postupně se proti textu začaly vymezovat středoevropské státy v čele s Maďarskem. Napětí se ale přesunulo i do dalších zemí. V Německu se odpor proti globálnímu paktu snaží využít například strana Alternativa pro Německo proti kancléřce Angele Merkelové.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud