Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Hodiny do referenda o Trumpovi, šance Mayové a smělé plány italské vlády

ZAHRANIČNÍ TISK: Hodiny do referenda o Trumpovi, šance Mayové a smělé plány italské vlády

Poslední hodiny zbývají do amerických voleb, které ovlivní další působení prezidenta Donalda Trumpa. Jaké jsou čerstvé prognózy? I o tom píše pondělní vydání deníku New York Times. Britský Guardian se zase věnuje vyjednávání o brexitu. A o čem informují další zahraniční média?

New York Times 

New York TimesNew York Timesautor: en.kiosko.net

Američané odpočítávají poslední hodiny před klíčovými volbami do Kongresu. V úterý si zvolí celou Sněmovnu reprezentantů a vyberou i 35 senátorů. Hlasování, které je považované za jakési referendum o prezidentu Donaldu Trumpovi, napoví o jeho síle a ovlivní jeho působení v úřadu na další dva roky. Očekává se, že republikáni udrží těsnou většinu v Senátu, zatímco dolní komoru ovládnou demokraté. Podle analýzy New York Times jsou ale odhady předčasné. Na základě více než 10 tisíc rozhovorů deník zjistil, že strany svádí těsný souboj ve 30 okrscích. Právě v nich se bude rozhodovat o vítězi.

The Guardian

The GuardianThe Guardianautor: en.kiosko.net
 

Šance britské premiérky Theresy Mayové, že uzavře dohodu o hranici mezi Severním Irskem a Irskem, která by uspokojila vládní konzervativce i parlament, je zhruba 50 na 50. Alespoň to píše pondělní vydání listu The Guardian s odvoláním na zdroje z Evropské unie. Mayovou čekají další důležitá jednání s představiteli EU. Z unijní strany přitom zní, že představy obou stran se rozcházejí v klíčových věcech. Dohoda o uspořádání na irské hranici je zásadní pro celý brexit. Právě mezi Severním Irskem a Irskem by měla vést jediná pozemní hranice mezi Británií a EU.

Financial Times

Financial TimesFinancial Timesautor: en.kiosko.net

Italský vicepremiér Luigi Di Maio se domnívá, že plány na větší rozpočtové výdaje a snižování daní jsou cestou, jak oživit hospodářský růst. Plán podle něj zafunguje nejen v Itálii, ale může se stát receptem pro celou Evropu. Di Maio to řekl v rozhovoru pro ekonomický deník Financial Times. Domnívá se, že spory s Bruselem, který vrátil Římu rozpočet k přepracování, se podaří vyřešit dialogem. V nadcházejících evropských volbách očekává, že lidé odmítnou podpořit politiku úspor.

The Australian

The AustralianThe Australianautor: en.kiosko.net

Australský deník The Australian připomíná osud více než 13 tisíc zapomenutých uprchlíků v Indonésii. Ti čekají na přesídlení již přes 15 let. Vyhlíží přitom uvolnění tvrdých australských migračních pravidel. Lidé, kteří se vydali na cestu do Austrálie z třetích zemí nemohou ve svém „dočasném“ útočišti pracovat ani studovat. Zároveň se nemohou vrátit domů, kde stále přetrvávají konflikty, nebo jim tam hrozí jiné nebezpečí. Do Austrálie se na vlastní pěst nevydávají z obavy, že je čeká nucené přesídlení na ostrov Nauru. Jedinou šancí pro ně tedy je, že Austrálie změkčí pravidla pro žadatele o azyl. Tamní vláda se však podle The Australian na ničem takovém zatím nedohodla.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1