Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Kdy Sověti spatřili automatickou pračku a co říká turecký prezident o Íránu a Izraeli

ZAHRANIČNÍ TISK: Kdy Sověti spatřili automatickou pračku a co říká turecký prezident o Íránu a Izraeli
 

Ostré výroky tureckého prezidenta i egyptskou diplomacii vůči Palestině komentují blízkovýchodní listy. Ruský deník vzpomíná na amerického výstavu v srdci Sovětského světa a čínský tisk cituje předpověď svého prezidenta, podle kterého následující dekáda ukáže, zda a jak se změní mocenské uspořádání této planety.

Iran Daily

tiskautor: archiv

Deník Iran Daily na první straně citoval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který odmítl zpřetrhat ekonomické vztahy s Íránem tak, jak si to přeje americká administrativa v čele s Donaldem Trumpem. Erdogan zopakoval, že Teherán je pro jeho zemi „sousedem i strategickým partnerem“. Turecko během prvních čtyř měsíců letošního roku z Íránu dovezlo na 3 miliony barelů ropy, což představuje 55 procent všech dodávek této suroviny do země. USA a Turecko jsou spojenci v rámci NATO, stále častěji se ale především kvůli turecké regionální politice dostávají do sporů.


The Jerusalem Post

tiskautor: archiv

Výroky tureckého hegemona Recepa Tayyipa Erdogana zaznamenal i izraelský list The Jerusalem Post. Podle něj před poslanci své strany AKP prohlásil, že nedávno přijatý základní zákon židovského státu legitimizuje útlak části obyvatel. A označil Izrael za fašistickou a rasistickou zemi, kde se znovuobjevil duch nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Základní zákon v Izraeli fakticky supluje ústavu. Německo pod Hitlerovým vedením iniciovalo vyvraždění 6 milionů židů.


Al-Ahram

tisktiskautor: archiv

Egypt vzkázal palestinskému hnutí Hamás, že je v jeho nejvlastnějším zájmu udržovat příměří s Izraelem. Konstatuje to egyptský list Al-Ahram, podle kterého Káhira s úřady židovského státu už také dohodla dodávku blíže neurčeného nákladu potravin a léčiv, který tak poputuje do palestinského Pásma Gazy. Egypt se snaží mírnit několik měsíců trvající napětí mezi Izraelem a Hamásem, který kontroluje palestinské Pásmo. Podle pozorovatelů by ale Káhira byla spokojenější, kdyby v Gaze vládlo konkurenční palestinské hnutí Fatah, které řídí Západní břeh.


Žen-min ž'-pao

tiskautor: archiv

Následující dekáda bude klíčová pro změnu světového uspořádání, tedy alespoň podle čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Toho cituje čínský list Žen-min ž'-pao, neboli Lidový deník, který je oficiálním orgánem komunistické strany. Příštích deset let prý podle čínského vůdce ukáže, zda nové globální síly dokáží nahradit ty staré. Si Ťin-pching se takto vyjádřil na zasedání hospodářské skupiny BRICS, kterou tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika. Právě v jihoafrickém Johannesburgu zasedání BRICS probíhá a čínský předák se jej osobně účastní.


Moskevská pravda

tiskautor: archiv

Na americkou výstavu v ruské metropoli, která proběhla na konci 50. let minulého století v časech politického tání mezi oběma tehdejšími světovými velmocemi, vzpomíná list Moskevská pravda. Američané tehdy do středu sovětského světa přivezli nejen auta a nábytek, ale třeba i automatické pračky nebo televizní techniku, se kterou se tehdy osobně seznámil jen málokterý občan Sovětského svazu. Autor vzpomíná na nefalšovaný údiv, který výstava vyvolala, a text opatřil titulkem „Výstava nebo ideologická diverze?“

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1