ZAHRANIČNÍ TISK: Smrtící implantáty, stále nejistý brexit a tragédie kalifornských seniorů | info.cz

Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Smrtící implantáty, stále nejistý brexit a tragédie kalifornských seniorů

Titulní stránky zahraničních médií se dnes v drtivé většině věnují mimořádnému summitu unijních lídrů, kteří včera posvětili dohodu o odchodu Británie z Evropské unie. Kromě toho však informují například také o nebezpečných implantátech a kloubních náhradách, které kvůli nedodržování pravidel pro jejich testování způsobily ztrátu desítek tisíc lidských životů. O čem dalším dnes píšou zahraniční média?

Financial Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Financial Times

Deník The Financial Times se – stejně jako většina zahraničních médií – na titulní straně věnuje závěrům včerejšího mimořádného summitu v Bruselu, kde unijní lídři odsouhlasili dohodu o brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová nyní startuje dvoutýdenní kampaň, která má k podpoře smlouvy mezi Londýnem a Bruselem přimět i britské poslance. Hrozí totiž, že dolní komora britského parlamentu dohodu neodsouhlasí, Mayová jim však vzkazuje, že pokud ji nepodpoří, uvrhnou zemi do mnohem většího „rozdělení a nejistoty“.

The Guardian

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Guardian

Nekvalitní lékařské implantáty stály životy desetitisíců pacientů po celém světě a další kvůli nim dodnes trpí bolestmi, nebo museli projít dalšími operacemi. V mnoha zemích jsou totiž pravidla pro testování nedostatečná, nebo nejsou dodržována. Ukázaly to závěry šetření, které zveřejnil britský deník The Guardian. Nejvíc škod přitom napáchaly kardiostimulátory, umělé kyčle nebo prsní implantáty. V některých případech navíc byly implantáty testovány na pacientech dřív, než byly povoleny na trhu. Podle průzkumu ve 36 zemích světa tak chybné zdravotnické výrobky vedly k 83 tisícům případů úmrtí a pro dalších 1,7 milionu lidí implantáty znamenaly další zdravotní potíže.

Frankurter Allgemeine Zeitung

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/FAZ

Mezi Moskvou a Kyjevem fouká ledový vítr a víkendový incident v oblasti Černého moře vytváří nové napětí, které může rusko-ukrajinský konflikt eskalovat. Píše to německý deník FAZ s odkazem na nedělní roztržku, kdy podle Ukrajiny loď ruské pohraniční stráže úmyslně narazila do ukrajinského remorkéru. Kyjev také oznámil, že jí Rusko zabavilo tři lodě a při incidentech bylo šest členů ukrajinské posádky zraněno. Z eskalace napětí má obavy také Severoatlantická aliance, která obě strany okamžitě vyzvala ze zdrženlivosti.

The Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Times

Objemné dárky pod vánočním stromkem jsou pro velkou část mladých Britů pasé. Podle nového průzkumu, o kterém informuje list The Times, teď u teenagerů frčí poukazy na zážitky, se kterými se pak mohou pochlubit na sociálních sítích. Místo oblečení nebo knížek tak touží spíše po lístcích na zábavná představení, koncerty nebo kulinářské kurzy. Výjimkou nejsou ani sportovní aktivity a adrenalinové zážitky, jako je seskok padákem. Nový trend však pro rodiče znamená, že budou muset sáhnout hlouběji do kapsy.

The New York Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/NY Times

Nejničivější požár v historii Kalifornie označovaný jako Camp Fire se hasičům v neděli konečně podařilo dostat pod kontrolu. Místním se po 17 dnech šíření nebezpečných plamenů ulevilo, pro ty, které požár připravil o domov, však začíná nejděsivější část celé katastrofy, píše americký list The NY Times. Nejvíce postižená oblast kolem města Paradise je přitom oblíbeným místem pro odchod do důchodu. Víc než čtvrtinu obyvatel tak tvoří lidé starší 65 let, z nichž mnozí přišli o střechu nad hlavou a navzdory pokročilému věku – často s minimální podporou a závažnými zdravotními problémy – musí začít od nuly. Kam ale mají jít? Tuto otázku si klade i 72letý Daniel Cayer, který po boji s rakovinou dýchá za pomoci trubice zavedené do krku. Pro lidi jako je on, však evakuační centra mohou být kvůli šíření nemocí a infekce velmi nebezpečná.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud