Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Trump se opět trefuje do novinářů a Británie slaví na sté výročí konce Velké války

ZAHRANIČNÍ TISK: Trump se opět trefuje do novinářů a Británie slaví na sté výročí konce Velké války
 

Americký prezident se znovu trefuje do novinářů a jednomu z nich dokonce Bílý dům odebral akreditaci, černošskou novinářku zase Tump nařkl z rasismu. Nejen Británie se připravuje na sté výroční konce první světové války. Čemu dalšímu se věnují dnešní světové deníky?

The Guardian

Trump se znovu trefuje do novinářů. Deník Guardian si tentokrát všiml roztržky mezi americkým prezidentem a černoškou novinářkou, kterou Trump nařkl z toho, že mu pokládá rasistický dotaz. Za důležitější konflikt ale považuje odejmutí akreditace zkušeného reportéra CNN Jimiho Acosta. Ten se na tiskové konferenci zeptal, proč prezident karavanu migrantů před volbami označil za invazi. Trump na dotaz odmítl odpovědět a asistentka z Bílého domu se s novinářem začala přetahovat o mikrofon. Reportérovi byla posléze odebrána "bezpečnostní akreditace", bez které se nemůže zúčastnit žádných akcí pořádaných v Bílém domě.

The GuardianThe Guardianautor: en.kiosko.net/The Guardian

Daily Telegraph

Britský deník připomíná sté výročí konce první světové války. Tedy války, ve které bojovalo na 70 milionů mužů a 18 milionů lidí kvůli konfliktu zahynulo. Právě 11. listopadu, kdy boje takzvané Velké války skončily díky podepsání příměří mezi Spojenci a Německem, v současnosti svět slaví Den válečných veteránů.

Daily TelegraphDaily Telegraphautor: en.kiosko.net/Daily Telegraph

The Australian

Australskou politickou scénou otřásá sexuální skandál. Vrcholný politik Luke Foley se dostal do hledáčku médií, ale hlavně pod tlak svých oponentů po té, co novinářka ABC Ashleigh Raperová veřejně sdělila, že ji v opilosti na vánočním večírku v roce 2016 sahal pod šaty.

The AustralianThe Australianautor: en.kiosko.net/The Australian

Financial Times

Čtvrteční střelbě v baru nedaleko Los Angeles se věnuje i dnešní americký deník Financial Times. Osmadvacetiletý Ian Long zastřelil 12 lidí včetně zástupce tamního šerifa legálně drženou zbraní. Policie už zveřejnila, že pachatel, který zřejmě na místě spáchal sebevraždu, už má v evidenci kvůli agresivnímu chování. V minulosti ale sloužil v armádě, nejdříve jako kulometčík na základně v Havaji a poté sloužil několik měsíců v Afghánistánu.

Financial TimesFinancial Timesautor: en.kiosko.net/Financial Times

The Star

V Jihoafrické republice se opět řeší vražda manželky. Na rozdíl od případu, kvůli kterému skončil slavný handicapovaný sportovec Oscar Pistorius ve vězení, se Jason Rohde rozhodl manželčino mrtvé tělo pověsit v hotelové koupelně tak, aby celé neštěstí vypadalo jako sebevražda. To ale manželovi Susan a zároveň známému magnátovi zřejmě neprojde.

 

The StarThe Starautor: en.kiosko.net/The Star

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1