Zemřel Bernardo Bertolucci. Italský režisér, který se postaral o jeden z největších skandálů v dějinách filmu | info.cz

Články odjinud

Zemřel Bernardo Bertolucci. Italský režisér, který se postaral o jeden z největších skandálů v dějinách filmu

Ve věku 77 let zemřel dnes v Římě pod dlouhé nemoci italský režisér a scenárista Bernardo Bertolucci. Informují o tom italská média. Režisér filmů Poslední tango v Paříži, Konformista, Poslední císař, Svůdná krása, Dvacáté století, Malý Buddha či Snílci získal řadu ocenění, včetně několika Oscarů a Zlatého lva z Benátek za celoživotní tvorbu.

Bertolucci získal řadu ocenění, včetně Zlatého lva z Benátek za celoživotní tvorbu, čestné Zlaté palmu z Cannes a několika Oscarů za velkofilm Poslední císař (1987).

Rodák ze severoitalské Parmy Bertolucci ale způsobil i jeden z největších skandálů v dějinách kinematografie, a to v roce 1972 svým erotickým filmem Poslední tango v Paříži, za nějž byl v Itálii odsouzen k podmíněnému trestu vězení a ztrátě občanských práv na pět let. Příběh staršího Američana, který hledá útěchu v anonymním sexu s mladou Francouzkou, byl některými označen za perverzní pornografii, podle jiných změnil kinematografii. Hlavní role v tomto kontroverzním filmu ztvárnili Marlon Brando a Maria Schneiderová.

Za svou kariéru trvající více než půl století vytvořil na dvě desítky filmů, začínal v 60. letech jako režisér a scenárista nové vlny. Velký mezinárodní ohlas mu vynesly jeho „východní velkofilmy“ - sága o posledním čínském císaři z roku 1987, oceněný devíti Oscary, či epos o střetu dvou rozdílných světů - tibetského buddhismu a moderní americké kultury Malý Buddha z roku 1993.

Bertolucciho filmy mají několik společných prvků - například obsahují téměř psychoanalytickou analýzu postav, v řadě z nich se objevují více či méně odvážné erotické scény, příběhy se často dějí na pozadí skutečných politických událostí a mnohdy nechybí četné cinefilské odkazy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud