Ženete migranty do Evropy! Italský vicepremiér zaútočil na Francouze, že brzdí růst Afriky | info.cz

Články odjinud

Ženete migranty do Evropy! Italský vicepremiér zaútočil na Francouze, že brzdí růst Afriky

Italský vicepremiér Luigi di Maio vyostřil už tak napjaté vztahy s Francií. Prohlásil, že právě Francouzi způsobují imigraci ze zemí západní a střední Afriky do Evropy. Pomocí společné měny používané ve 14 afrických státech prý brzdí jejich ekonomický růst a motivují tak místní k odchodu „za lepším“. Je fakt, že kritika CFA franku zaznívá i ze samotné Afriky, větší počet migrantů ale přichází z afrických zemí s vlastní měnou.

Spory kvůli uprchlíkům na hranicích, italská podpora hnutí žlutých vest, hádka kolem půjčky obrazů Leonarda da Vinciho, rozdílné představy o budoucí podobě Evropské unie. Rozporů mezi Itálií a Francií stále přibývá, poslední kapitolou se stalo italské nařčení sousedů z toho, že kvůli jejich politice utíkají lidé z Afriky a topí se následně ve Středozemním moři.

„Tím, že Francie tiskne peníze pro 14 afrických států, brání jejich ekonomickému rozvoji a přispívá k faktu, že uprchlíci odcházejí a umírají na moři, nebo připlouvají k našim břehům,“ nechal se slyšet italský vicepremiér a šéf populistického Hnutí pěti hvězd Luigi di Maio.

Podle di Maia je hlavní příčinou migrace z Afriky chudoba v zemích, které používají „francouzskou měnu a platí francouzské dluhy“. Italský politik tak mířil na takzvaný CFA frank, kterým se ve střední a západní Africe platí už 74 let.

Které africké státy používají CFA frank?

Měna, kterou některé hlasy skutečně považují za brzdu ekonomického rozvoje, je rozdělena do dvou separátních měnových unií, západoafrické a středoafrické. V západní Africe platí CFA frankem Senegal, Guinea-Bissau, Mali, Burkina Faso, Togo, Benin, Pobřeží slonoviny a Niger, ve střední Africe pak Čad, Kamerun, Středoafrická republika, Rovníková Guinea, Gabon a Kongo.

Od roku 1999 je CFA v obou zónách navázán na euro (dříve to byl francouzský frank), ve francouzském městě Chamalieres se měna skutečně tiskne. O jejím množství ale nerozhodují Francouzi, nýbrž centrální banky afrických států. Jejich vlády přitom ke společné měně přistoupily dobrovolně.

Kritici společné africké měny tvrdí, že dává Francii privilegovaný přístup k nerostným surovinám na černém kontinentu: „Francie souhlasila s tím, že bude garantem nezávislosti svých subsaharských kolonií, pokud přijmou CFA frank a Francie si zachová monopol na nerostné suroviny,“ citovala stanice BBC senegalského ekonoma Ndonga Sambu Syllu.

Africké země sice za používání CFA franku bývalé koloniální mocnosti neplatí, ve francouzské centrální bance ale musejí mít uloženo 50 procent svých devizových rezerv. Přístup k nim mají volný a francouzští představitelé ujišťují, že se z těchto peněz francouzské dluhy rozhodně nesplácejí. Zemi galského kohouta by ostatně „výběr“ z afrických kont nespasil – v prosinci 2017 zde měly západoafrické státy uloženo pět miliard eur, středoafrické 3,9 miliardy. Francouzský veřejný dluh přitom v té době dosahoval 2,2 bilionu.

Rezervy ve francouzské centrální bance

Jak BBC vysvětlil francouzský ekonom Jean-Paul Fitussi, africké státy se rozhodly v době vzniku CFA franku uložit své rezervy ve Francii kvůli vzájemné nedůvěře. Problémem však je nízká úroková sazba na afrických kontech, jež činí pouze 0,75 procenta. Ve chvíli, kdy je inflace ve Francii na 1,6 procentech, je celá věc velmi nevýhodná. „Je to jako kdyby africké státy platily francouzským bankám za to, že mají jejich peníze,“ soudí ekonom Ndongo Samba Sylla.

Když byl před dvěma lety francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě v Burkině Faso, existenci Francií spravované měny hájil: „Je to dobrá věc, která těm, kteří ji používají, dává stabilitu,“ zopakoval častý argument obhájců měny.

V Africe má ale tato měna i mnohé odpůrce. Jak INFO.CZ upozornil pod podmínkou anonymity evropský diplomat, proti CFA franku protestovala před časem ve Valném shromáždění OSN i velvyslankyně Africké unie. „Francouzi ale nic měnit nebudou, ve střední a západní Africe mají své zájmy a hned v několika státech i vojáky. Francouzské globální koncerny to mají pod kontrolu. Vztahy jsou silné, Macron tam stále jezdí,“ dodává.

CFA frank sice státy západní a střední Afriky chrání před přílišnou inflací, kritici ho ale viní z toho, že brzdí ekonomiku. Při pohledu na křivky ekonomického růstu srovnávajícího země platící CFA s ostatními africkými státy se ale ukazuje, že jde o srovnatelná čísla.

Tvrzení, že chudoba způsobená CFA frankem nutí Afričany k emigraci do Evropy, je přinejmenším nepodložené. Většina lidí připlouvajících do Itálie pochází ze zemí jako Tunisko, Guinea nebo Eritrea, které jsou mimo měnové unie a CFA frankem neplatí. Z deseti zemí, z nichž připlulo v loňském roce nejvíce migrantů, figuruje podle statistik OSN Pobřeží slonoviny, jež CFA frank používá, až na osmém místě.

Zahraniční politika jako karaoke

Godwin Chukwu, zakladatel Federace afrických diaspor v Itálii, soudí, že by si Italové měli vzpomenout na svou koloniální minulost v Somálsku, Etiopii, Eritreji a Libyi: „Di Maio a Salvini nemají Francii co poučovat,“ citoval ho server Politico.

Italská opozice pak za útoky di Maia a předtím i ministra vnitra Salviniho na Francii vidí především kampaň před blížícími se evropskými volbami. Zvláště Hnutí pěti hvězd oproti minulým volbám hodně ztrácí a potřebuje se vyprofilovat i vůči koaliční Lize, která si Salviniho ostrou rétorikou udržuje náskok v tématu migrace.

„Situace se vymyká z rukou,“ myslí si bývalý premiér Matteo Renzi a upozorňuje na ztrátu důvěryhodnosti své země ve světě. „Zahraniční politika je vážná věc, a ne amatérské karaoke,“ vzkázal vládě.

Francouzská vláda ústy ministryně pro Evropu Nathalie Loiseauové Římu vzkázala, že s ním nebude soutěžit v hloupostech. Servítky si pak nebral ani Gabriel Attal, mluvčí prezidentského hnutí Republika vpřed!: „Z postoje italské vlády je na zvracení,“ prohlásil.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud