Zvrat v obchodní válce USA-Čína? Peking Trumpovi nabídl splnění snu | info.cz

Články odjinud

Zvrat v obchodní válce USA-Čína? Peking Trumpovi nabídl splnění snu

Zvrat v obchodní válce USA-Čína? Peking Trumpovi nabídl splnění snu
 

Čína nabídla Spojeným státům, že během šesti let výrazně zvýší dovoz z USA, aby do roku 2024 snížila přebytek vzájemné obchodní výměny na nulu. S odvoláním na informované zdroje o tom informovala agentura Bloomberg. Znamená to, že pokud bude prezident Donald Trump znovuzvolen, obchodní nerovnováha mezi oběma zeměmi zmizí do konce jeho druhého funkčního období. Agentura Reuters informuje, že USA při jednání tlačí na pravidelné hodnocení čínských ústupků a chce ve hře ponechat hrozbu uvalení cel, pokud tempo nebude uspokojivé.

List The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na informované zdroje ve čtvrtek napsal, že američtí představitelé zvažují částečné nebo úplné odstranění cel na dovoz z Číny, aby uklidnili finanční trhy a aby Peking v jednáních o vzájemném obchodu přiměli k větším ústupkům. Autorem návrhů je americký ministr financí Steven Mnuchin, obchodní zmocněnec Robert Lighthizer má ale vůči němu výhrady, poznamenal WSJ. V jednáních ale zatím nebylo dosaženo žádného hmatatelného pokroku a jeho výsledek nelze předvídat.

Cla ovšem mají zůstat ve hře jako možný bič na Peking, pokud tempo jeho ústupků nebude dostačující nebo pokud se úplně zastaví. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené s jednáním. „Hrozba uvalení cel nezmizí, i když bude dosaženo dohody,“ cituje Reuters svůj zdroj.

Přebytek Číny v bilaterálním obchodu loni činil 323 miliard USD. Zdroje Bloombergu uvedly, že hodnota ročního dovozu zboží z USA do Číny by měla podle návrhu přesáhnout do roku 2024 jeden bilion dolarů (22,4 bilionu Kč).

V obchodní válce Spojených států a Číny teď trvá 90denní příměří. Na něm se dohodli americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching na začátku prosince na summitu 20 největších ekonomik světa G20 v Buenos Aires.

Spojené státy a Čína chtějí obchodní spor vyřešit do 1. března. Pokud se to nepodaří, hodlá Washington zvýšit cla na dovoz zboží z Číny v roční hodnotě 200 miliard dolarů (4,8 bilionu Kč) na 25 procent z nynějších deseti procent. Vyšší cla by mohla mít negativní dopad na americké dovozce a ještě více poškodit už tak oslabující čínskou ekonomiku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud