Zvrat v syrské válce? Koalice vedená Kurdy tvrdí, že se dohodla s Asadem na spolupráci | info.cz

Články odjinud

Zvrat v syrské válce? Koalice vedená Kurdy tvrdí, že se dohodla s Asadem na spolupráci

Delegace kurdsko-arabské koalice podporované Spojenými státy tvrdí, že se dohodla s režimem prezidenta Bašára Asada na spolupráci s cílem ukončit sedmiletý konflikt v Sýrii. Informovala o tom dnes agentura AP. Podle politického křídla Syrských demokratických sil (SDF), jež ovládají část severovýchodní Sýrie, vznikne společný výbor, který bude jednat o budoucnosti této blízkovýchodní země. Na pořadu jednání by měla být i její decentralizace. Damašek zatím jednání nijak nekomentoval.

Ještě v květnu prezident Asad hrozil, že na území ovládaná SDF zaútočí. Později ovšem kurdsko-arabskou koalici vyzval k jednání.

V prohlášení po konci rokování zástupci SDF uvedli, že se s režimem v Damašku dohodli na vytvoření výboru, na jehož půdě by se mělo jednat o dalším osudu Sýrie, a to v „hospodářské, vojenské, právní i politické“ oblasti. S Asadovými zástupci se údajně dohodli také na plánu, na jehož konci by měla být „demokratická decentralizovaná Sýrie“.

„Je ještě příliš brzy na to hovořit o dohodě, ale pracujeme na tom,“ uvedl jeden ze zástupců kurdsko-arabské koalice. Jednání podle něj budou „dlouhá a složitá, neboť vláda v Damašku je velmi centralizovaná“.

Syrská vláda žádný komentář k jednání neposkytla.

Na jihu Sýrie mezitím dál pokračují boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Syrská armáda dnes podle státní televize dobyla jednu vesnici ovládanou radikály a na území druhé vstoupila.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci ve válkou zmítané zemi dlouhodobě sleduje ze zahraničí, se mnoho někdejších protivládních povstalců z jihu země přidalo na stranu syrské armády a v bojích s radikálními islamisty jí pomáhají.

KurdovéKurdovéautor: Info.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud