Zvrat v syrské válce? Koalice vedená Kurdy tvrdí, že se dohodla s Asadem na spolupráci | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zvrat v syrské válce? Koalice vedená Kurdy tvrdí, že se dohodla s Asadem na spolupráci

Zvrat v syrské válce? Koalice vedená Kurdy tvrdí, že se dohodla s Asadem na spolupráci

Delegace kurdsko-arabské koalice podporované Spojenými státy tvrdí, že se dohodla s režimem prezidenta Bašára Asada na spolupráci s cílem ukončit sedmiletý konflikt v Sýrii. Informovala o tom dnes agentura AP. Podle politického křídla Syrských demokratických sil (SDF), jež ovládají část severovýchodní Sýrie, vznikne společný výbor, který bude jednat o budoucnosti této blízkovýchodní země. Na pořadu jednání by měla být i její decentralizace. Damašek zatím jednání nijak nekomentoval.

Ještě v květnu prezident Asad hrozil, že na území ovládaná SDF zaútočí. Později ovšem kurdsko-arabskou koalici vyzval k jednání.

V prohlášení po konci rokování zástupci SDF uvedli, že se s režimem v Damašku dohodli na vytvoření výboru, na jehož půdě by se mělo jednat o dalším osudu Sýrie, a to v „hospodářské, vojenské, právní i politické“ oblasti. S Asadovými zástupci se údajně dohodli také na plánu, na jehož konci by měla být „demokratická decentralizovaná Sýrie“.

„Je ještě příliš brzy na to hovořit o dohodě, ale pracujeme na tom,“ uvedl jeden ze zástupců kurdsko-arabské koalice. Jednání podle něj budou „dlouhá a složitá, neboť vláda v Damašku je velmi centralizovaná“.

Syrská vláda žádný komentář k jednání neposkytla.

Na jihu Sýrie mezitím dál pokračují boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Syrská armáda dnes podle státní televize dobyla jednu vesnici ovládanou radikály a na území druhé vstoupila.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci ve válkou zmítané zemi dlouhodobě sleduje ze zahraničí, se mnoho někdejších protivládních povstalců z jihu země přidalo na stranu syrské armády a v bojích s radikálními islamisty jí pomáhají.

KurdovéKurdovéautor: Info.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.