Politické strany v Česku přestaly generovat lidi i myšlenky. Přestaňme si říkat, že něco nejde, říká Ivan

Kromě toho, že působí v barvách ODS ve funkci místostarosty největší ostravské městské části Ostrava – Jih, je host nové epizody podcastu Česká Jízda Radim Ivan také zakladatelem vnitrostranické platformy ČESKO.plus, která se zabývá inovacemi a modernizací jak české politiky, tak Česka jako takového. V rozhovoru s Vráťou Dostálem a Honzou Paličkou Ivan přiznává, že modernizace nepostupuje tak rychle, jak bychom si představovali, ani tak rychle, jak bychom potřebovali. „V tomto ohledu musíme zabrat, vláda opravdu nemá na co čekat,“ říká Ivan s tím, že české politické strany podle něj přestaly generovat jak lidi, tak myšlenky.

„Dnešní struktury politických stran jsou poněkud neprůchodné a pro mladé lidi nebo lidi s expertizou v jiném oboru je to předpotopní systém. Tyto lidi, kteří by tam byli potřeba, neláká vysedávání na schůzích a čekání, až se všichni vypovídají. Dnes musí politika umět fungovat rychle v online prostředí a členství ve straně nesmí být obřadní rituál. Politika se musí lidem otevřít,“ hodnotí situaci Ivan. 

„Vždyť tu už roky žádná strana neudělala náborovou kampaň pro nové členy – nejen pro samotné politiky, co budou vidět, ale hlavně pro ty, kteří vidět nebudou, ale budou svými nápady a zkušenostmi zajišťovat, že politika bude fungovat. Základ stran pořád tvoří lidi ještě z devadesátek, zatímco my dnes potřebujeme novou vlnu stranictví, aby se to celé osvěžilo. Potřebujeme novou krev, čímž neříkám jen mladé lidi, ale prostě úspěšné lidi, co do toho vnesou nové pohledy,“ dodává. 

Podle Ivana se politici musí naučit přemýšlet jinak a odvážněji. „Přestaňme o věcech uvažovat tak, že něco nejde, nebo že tu něco zůstane napořád neměnné. Kdo říká, že nějaký úřad, klidně i ministerstvo, nemůžeme, když nefunguje, prostě zrušit a postavit znovu a lépe? Vždyť disrupce je tu v každém oboru, všude kolem nás, každý den,“ uzavírá Ivan.

Vede si ve srovnání inovací a modernizace lépe politika celostátní, nebo komunální? Jak do politiky dostat mladé lidi a experty? A jak Radim Ivan jako ostravský komunální politik hodnotí aktuální vývoj na městském magistrátu? Podívejte se na celou epizodu.

sinfin.digital