Dočkáme se nekuřácké společnosti. Alternativy jsou méně toxické, říká Králíková

Audioverze

Profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze patří k největším českým expertům na problematiku závislosti na kouření. Přestože uznává, že jsme se za třicet let, co se oboru věnuje, posunuli, máme dle jejích slov ještě co dohánět. „Nevím jestli beztabákové, ale nekuřácké společnosti se určitě dočkáme,“ říká v pořadu Kapitola.

Za třicet let praxe se profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice potýkala s tisíci pacienty, které trápila závislost na kouření. Ačkoli jsme se během této doby podle ní posunuli, máme ještě co dohánět. „Dnes už je přeci jen povědomí, že kouřit není úplně v pohodě, a i zájem sester, lékařů a dalších odborníků je nesrovnatelný. Počet kuřáků se snížil. Na začátku 80. let kouřila skoro polovina osob nad patnáct let, dnes je to čtvrtina. Stále u nás ale kouří zhruba dvojnásobný počet lidí než v rozvinutých zemích typu Kanada, Velká Británie, Austrálie nebo Spojené státy,“ říká Králíková.

Podle Králíkové je menší počet kuřáků v těchto zemích dán hlavně vysokou cenou cigaret zatížených spotřební daní. „Vysoká cena cigaret je nejúčinnější prevenční opatření proti kouření, protože jsou na něj citliví hlavně ti, kdo ještě nejsou závislí, tedy především děti a mladiství, a ti, kdo s kouřením začínají. Když vyrábíte cigarety, musíte dostat zákazníky dříve, než oni dostanou rozum. Dospělí prakticky kouřit nezačínají, tam je to jeden z deseti, kdo si poprvé zapálí a je starší 18 let,“ vysvětluje Králíková s tím, že v Česku cigarety nejsou drahé. Naopak v poměru k průměrnému platu stojí skoro polovinu toho, co před třiceti lety.

Seniory jsme odsunuli na okraj. Koronavirus odhalil slabost systému, říká Bagarová

sinfin.digital