Venkovská kina bychom měli udržet za každou cenu. Bez nich by bylo na vsi smutno, říká Ondřej Šír

Pavel Vondráček

„Kino na venkově je důležitější než kino ve městě. Musíme venkovská kina chránit a udržovat je za každou cenu, protože jejich vliv je jednoznačně kladný a nelze jej měřit penězi. Kina jsou zkratkou do světa a bez nich by bylo na vsi smutno,“ říká vedoucí dvou venkovských kin a naprostý nadšenec Ondřej Šír v novém dílu podcastu Maxim Pavla Vondráčka.

Kdyby měl každý člověk o sobě napsat stručnou charakteristiku v jednom odstavci, měl by Ondřej Šír jednoduchou práci, protože by mu stačila jen dvě slova: Ondřej Šír.

Ondřej Šír je totiž podkrkonošské filmové zjevení. Tento spisovatel, dramaturg, filmový znalec, promítač i manažer kina v jedné osobě má všechny vlastnosti, aby uspěl kdekoliv včetně velkoměstské Prahy, ale on záměrně setrvává v Semilech, malém městě na severovýchodě Čech a v obci Kruh u Jilemnice, typické podkrkonošské vesnici. 

Šéfuje v nich místním kinům – Jitřence v Semilech a kinu v Kruhu, které se překvapivě jmenuje Kino Kruh. To, že jsou kina i na malých městech, není zas tak neobvyklé, ale že má funkční kino i malá, ani ne pětisethlavá obec Kruh, je opravu výjimečné. A tento fakt nezkalí ani skutečnost, že občas je v kině jediný divák jménem Leoš Zikeš spolu se svým psem Reginaldem.

„Většinou máme ale opravdu plno, dokonce i vyprodáno. Když však zařadím do programu zcela menšinový snímek, může se stát, že opravdu přijde jen kinofanoušek Leoš s Reginaldem. Ale to je právě to kouzlo venkovských kin, že nikdy nevíte, co lidi zaujme a co nikoliv. Vkus venkovského diváka je opravdu jiný než toho velkoměstského a často mám pocit, že člověk na malé vsi má vytříbenější a hlubší vztah k filmům než zmlsaný Pražák,“ říká v podcastu Ondřej Šír.

Na tohoto mladého šéfa dvou „venkovských“ kin mne právě upozornil Leoš Zikeš a když jsem si připravoval otázky, doporučil mi, abych se neptal na srovnání malé obce Kruh a mnohem větší vesnice Roztoky, protože zdejší špičkování mezi obyvateli dvou sousedních vesnic prý může být velmi jiskřivé a Ondřej Šír je povahy mírné. Samozřejmě jsem se tedy zeptal na fakt, že Kruh kino má a proč jej nemají Roztoky a dostal vtipné odpovědi. Dozvěděl jsem se také, že Roztoky Kruhu ukradli nejen nádraží, ale i kostel, ovšem kino si Kruh ubránil.

Ondřej Šír v podcastu mluví jemně ironicky a stejným tónem děkuje i kinu za to, že mu pomohlo překonat jeho vcelku zásadní omezení způsobené dětskou mozkovou obrnou. Toto onemocnění se projevuje mimo jiné i abnormálním svalovým napětím, které mu pomohla zmírnit právě láska k filmu. Jako mladík totiž pomáhal svému otci vkládat filmové pásy do promítačky a musel silou vůle koordinovat jemné motorické pohyby.

Ondřej Šír v podcastu vysvětluje, co obnáší práce venkovského kinaře, jak se za poslední léta razantně proměnil svět filmového hardware, ale přesto jsou ještě k dispozici staří promítači, kteří umějí obsloužit starou techniku, jaké geografické oblasti v Česku jsou venkovským kinům zaslíbené (Liberecko) a kde naopak kina chřadnou (Vysočina), jaké filmy přitahují diváky do kin a co dělat, když máte plnému kinu říct, že se Oppenheimer nebude promítat, protože kopie nedorazila a ani v Londýně po telefonátu vám nedokáží pomoci.

Ondřej Šír

Ondřej Šír byl také předsedou Asociace provozovatelů kin a zná tedy důvěrně byrokratické těžkosti spojené se světem filmů. Kromě toho je i spisovatelem a jeho knihy Kovbojové z mlíkárny, Lásky ze školního dvora a My to vlastně slavíme pořád jsou milým a ironickým pohledem na dění v českém maloměstě a venkově.

Proč je důležité si udržet kino na vesnici a proč je Kruh v tomto osvícenou obcí? Proč je důležité provozovat v semilském kině kavárnu? Kde je nejlepší v kině sedět? Jaký je rozdíl mezi digitálním a klasickým promítáním? Proč nevadí, když pes přijde do kina? Proč jsou promítači často zpocení? Co se stane, když noční můra v temném kině přiletí ke zdroji světla? Na to vše získáte odpověď, když si pustíte podcast Maxim Pavla Vondráčka s Ondřejem Šírem.

A nezapomeňte se tento pátek třináctého přijet podívat do Kruhu u Jilemnice, kde se bude v místním kině konat přednáška cyklistického fenoménu Daniela Polmana spojená s promítáním filmu Race Across America.

sinfin.digital