„To, co dnes označujeme termínem ezo, rozhodně ezo není,“ říká religionistka Zuzana Marie Kostićová

„Česko si o sobě myslí, že je ateistická země. Ve skutečnosti tu ale můžeme mít až 50 % příznivců alternativní spirituality.“

Religionistka Zuzana Kostićová vysvětlila, co je to alternativní spiritualita. Kde se vzala a proč k ní inklinuje stále větší množství Čechů. Povídali jsme si o terminologických nepřesnostech, variantách i vědeckém tápání. Jak se proměňuje vnímání významu slova „ezoterní“ či „ezoterický“, a proč je aktuální používání přívlastku „ezo“ nepřesné.

„Ezoterní znamená skrytý, neveřejný, určený jen pro zasvěcené. A alternativní spiritualita rozhodně není ezoterní, naopak. Takže toto označení je opravdu technicky špatně,“ vysvětluje.

Spirituální ateisté

V rozhovoru také poukázala na proces sekularizace a její vliv na naše vnímání náboženství. Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi spiritualitou a náboženstvím. A proč nedůvěra v instituce není jediným důvodem toho, že Češi stále častěji vyhledávají alternativu.

Dotkneme se zrodu alternativní spirituality, připomeneme Teosofickou společnost nauk i zásluhy a vliv Madam Blavatské.

Vysvětlíme, proč je alternativní náboženství mnohem mainstreamovější než klasické náboženství a nastíníme vizi, že se alternativní spiritualita pravděpodobně jednou náboženstvím stane.

sinfin.digital