Merkelová versus Hitler. AfD vysává voliče i členy všech stran napříč spektrem, říká Handl

Pavel Štrunc, Jan Palička

Podpora Alternativy pro Německo je toxická a pro ostatní strany v Bundestagu je vyloučená, říká expert na Německo Vladimír Handl z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Musíme si umět představit to rozdělení německé politické scény – AfD je zcela zaměřena na to, aby zbavila německou politiku Angely Merkelové, to téma je Merkelová. Pro ty ostatní strany, když to řeknu obrazně, je to ve vztahu k AfD Hitler, čili pohled zpět na minulost. A tyto pohledy se proto logicky vůbec nescházejí,“ vysvětluje Handl. Jak pohled na kontroverzní stranu rozděluje německou politiku a co je vlastně jádrem ideového střetu?

 

Pouhý den strávil ve funkci durynského premiéra Thomas Kemmerich, než konstatoval, že „odstoupení je nevyhnutelné“. Do křesla mu totiž pomohly i hlasy opoziční AfD, což vyvolalo širokou kritiku a ukázalo, kde dnes leží hranice přijatelnosti této strany.

Expert na Německo Vladimír Handl vnímání AfD připodobňuje ke střetu Angely Merkelové a Adolfa Hitlera: „Efekt onoho odmítání nacistické minulosti má silný disciplinující moment, proto se dá říct, že máme jednotnou frontu ostatních stran proti AfD. Vnitřní struktury mohou být něco jiného, ale vedení stran, parlamentní frakce a Berlín, tam je to jednoznačné.“

Očekávat zlevnění bytů je mimo realitu. Češi se budou muset naučit žít v nájmu, říká Horská

sinfin.digital