Nevídaný zásah do soukromí? Plošné sledování lidí může vést k digitální totalitě, říká Bartoš

Pavel Štrunc, Jan Palička

Plošné sledování řidičů, které mělo být součástí zakázky na elektronické dálniční známky, je podle předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše problém. „Mělo se jednat o výrazný zásah do soukromí lidí, měly vznikat fotky v HD kvalitě nejen vozu, ale i interiéru kabiny, to je naprosto bezprecedentní,“ říká Bartoš. Jak vnímá počínání exministra Kremlíka a proč důvěřuje slibu, že v nové zakázce „šmírování“ řidičů nebude? Jaká rizika s sebou plošné sledování nese a proč je krokem k digitální totalitě? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Zakázka na elektronické dálniční známky byla zřejmě nejen předražená, ale navíc v sobě měla ukrývat i možnost plošného sledování všech vozidel a řidičů tajnými službami. To je podle předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše bezprecedentní.

„V oprávněných případech existuje právní rámec, ale plošné sledování je problém. Pokud toto nemá oporu v zákoně, tak je z mého pohledu takový požadavek protizákonný,“ říká Bartoš.

Zároveň dodává, že v rámci této kauzy již Piráti interpelovali nového šéfa dopravy Karla Havlíčka, který přislíbil, že v nové zakázce plošné sledování řidičů už nebude. „Věřím, že to bude vypsáno transparentně a ta část, kde mělo docházet k posílání dat v reálném čase, tam nebude. I proto, že celá kauza je teď pod obrovským drobnohledem odborníků i vývojářů,“ komentuje Bartoš situaci s tím, že občanům snad nebude marketingově prodáváno něco, co je ve skutečnosti něčím jiným.

Abrahámová: Rakovinu prsu mají stále častěji i 25leté. Máme problémy, které bývaly vzácnost

Zatajení skutečnosti, že součástí zakázky mělo být i sledování vozidel, může podle Bartoše vést k propadu důvěry jak v politiky, tak v tajné služby. „Chtěl bych, aby tajné služby byly důvěryhodnými institucemi, ale musíme mít záruky, že s těmi daty, která mají, je nějak nakládáno a nejsou zneužívána v politickém boji. Pojďme se bavit o tom, k čemu má systém sloužit – ke kontrole elektronických vinět. Pak ať vláda řekne rovnou i to, že tam bude nějaké plošné sledování,“ říká předseda Pirátů.

Podle jeho názoru je plošné sledování jako prvek v demokratickém státě, kde navíc vláda a politická reprezentace nemají plnou důvěru a kde jsou informace zneužívány, rizikové. „Dokud nebude jasné, kdo hlídá hlídače a vláda nebude jednat transparentně a bude mlžit, tak důvěra občanů bude klesat,“ míní Bartoš. 

Pojar: Trumpova „dohoda století“ se neuskuteční. Nikdo nevěří tomu, že bude mír

Plošné sledování řidičů připodobňuje šéf Pirátů ke sběru dat o poloze mobilního telefonu, za který operátory kritizuje Evropská komise. „Digitalizace šetří peníze, je efektivní, ale musí se dělat správně a za adekvátní peníze. Když jsem vstupoval do politiky, varovali jsme před takzvanou digitální totalitou. To je ten špatný případ, kdy projekty státu neslouží občanům, ale vedou ke sledování a šikaně,“ rozebírá Bartoš problematiku digitalizace jako takové.

„Ostatně největší projekt pana Babiše je EET, a to rozhodně není systém, který zjednodušuje život živnostníkům a občanům,“ dodává šéf Pirátů. 

SDÍLET
sinfin.digital