Nevídaný zásah do soukromí? Plošné sledování lidí může vést k digitální totalitě, říká Bartoš

Pavel Štrunc, Jan Palička

Plošné sledování řidičů, které mělo být součástí zakázky na elektronické dálniční známky, je podle předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše problém. „Mělo se jednat o výrazný zásah do soukromí lidí, měly vznikat fotky v HD kvalitě nejen vozu, ale i interiéru kabiny, to je naprosto bezprecedentní,“ říká Bartoš. Jak vnímá počínání exministra Kremlíka a proč důvěřuje slibu, že v nové zakázce „šmírování“ řidičů nebude? Jaká rizika s sebou plošné sledování nese a proč je krokem k digitální totalitě? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Zakázka na elektronické dálniční známky byla zřejmě nejen předražená, ale navíc v sobě měla ukrývat i možnost plošného sledování všech vozidel a řidičů tajnými službami. To je podle předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše bezprecedentní.

„V oprávněných případech existuje právní rámec, ale plošné sledování je problém. Pokud toto nemá oporu v zákoně, tak je z mého pohledu takový požadavek protizákonný,“ říká Bartoš.

Zároveň dodává, že v rámci této kauzy již Piráti interpelovali nového šéfa dopravy Karla Havlíčka, který přislíbil, že v nové zakázce plošné sledování řidičů už nebude. „Věřím, že to bude vypsáno transparentně a ta část, kde mělo docházet k posílání dat v reálném čase, tam nebude. I proto, že celá kauza je teď pod obrovským drobnohledem odborníků i vývojářů,“ komentuje Bartoš situaci s tím, že občanům snad nebude marketingově prodáváno něco, co je ve skutečnosti něčím jiným.

Abrahámová: Rakovinu prsu mají stále častěji i 25leté. Máme problémy, které bývaly vzácnost

sinfin.digital