Je to velká dezinformační kampaň a nepochopitelný útok na trampy, říká Rostislav „Wolf“ Procházka

Pavel Vondráček

Vítejte u prvního dílu našeho nového pořadu Trampské války, který se věnuje emočně vypjaté situaci související s aktuálním děním v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Konkrétní bitva o trampské kempy ale zároveň obecně popisuje současný stav české společnosti, protože se do ní propisuje náš stav k právu, přírodě a majetku – a především ukazuje míru naší tolerance k odlišnostem a nesystémovosti.

V našem seriálu dostanou prostor nejen zastánci trampingu a jejich odpůrci, ale také nezávislí odborníci na geologii, biologii, archeologii, etnologii nebo právo. Zdánlivě nepodstatné téma tak může získat netušený rozměr. Rozměr nejen vážný, ale i humorný, protože každá akce vyvolá reakci. A reakce české společnosti bývá již tradičně sarkastická až bolavě jízlivá. 

Stačí sledovat průběh „trampské války“ na sociální síti Facebook. Stránky, které se tématu věnují, jako jsou Ivan a společenstvo práskačů, Černé skály nechceme, Roverští elfové a především skvěle ironičtí Úderníci ekologismu jsou výbornou sondou do problému, ale i do psychologie hlavních aktérů. 

Na jedné straně stojí skupina odpůrců vedená městským sofistikovaným novinářem celostátního deníku s přezdívkou Kulbába a proti nim často neotesaní lidé z hor a skal, kteří jsou zaskočeni nebývalou měrou mediálního zájmu o tuto kauzu.

Dosud jí mnoho prostoru věnoval web Aktuálne.cz, také iDnes.cz a dvakrát i pořad České televize Nedej se. V březnu se téma objeví v pořadu Reportéři ČT.

Vyhrožování, lži i manipulace

Mezi těmito dvěma nesmiřitelnými tábory se pohybuje Správa CHKO Kokořínsko, které tato mediálně promrskaná kauza účinně blokuje výkon ochrany přírody. Její ředitel velmi dobře chápe, že fanatismus jedné i druhé strany škodí tomu podstatnému – tedy přírodě Kokořínska, ale zároveň ví, že i člověk je její součástí.

K této lehce legrační kauze – ano legrační, protože jiná být nemůže tváří v tvář skutečným ekologickým problémům, které Česko sužují – patří i tyto termíny:

Vyhrožování, vydírání, lži, dezinformace, překrucování, manipulace, zesměšňování, obtěžování, zahlcování, buzerování, zapírání i podrážení. 

A také vytváření anonymních profilů, falešných stránek, argumentačních faulů, vyhazování kritiků, blokování odlišných názorů, ponižování odpůrců, zbytnělá sebechvála, zneužívání médií, používání rukojmích, kverulantství, atd.

V kapesním podání se jedná o drobnost, o to, zda budou tolerována trampská tábořiště v Roverských skalách na Kokořínsku. 

V širším pohledu tato zdánlivě žabomyší válka odhaluje fungování celé české společnosti a rezonuje nejen na sociálních sítích, ale proniká v nepochopitelných podobách i do veřejnoprávní televize a do médií s velkým vlivem.

Pražcové bitvy

V souboru reportáží, rozhovorů i podcastů se Trampským válkám, které dnes zuří pod horou Vlhošt, budeme pravidelně věnovat. 

Součástí Trampských válek jsou i vedlejší, ale související šarvátky, pracovně nazvané „pražcové bitvy“, kde na konkrétním případu budeme ilustrovat, jak obyčejný člověk z venkova nenajde zastání u českých úřadů, které jsou protekcionistické a arogantní, jaký je jeho marný boj dostat se do médií, v nichž funguje nepatřičná solidarita.

Odhalíme, kdy problém začal, kdo jej rozdmýchal, jaké jsou pohnutky hlavních aktérů a jak se dnes pracuje s fakty, jak jsou zneužívána a využívána. 

Pokud někomu z vás přijde tato kauza malicherná, pokusíme se dokázat opak. Kauza nemá sice téměř žádný vliv na českou ekonomiku, bezpečnost, nezávislost ani na bohatství státu a jednotlivce, ale odhaluje naše posunuté vnímání osobní svobody, (ne)akceptaci zákonů, specifika českého přístupu k přírodě, volnému průchodu krajinou nebo respektování soukromého majetku. 

Ukážeme, kam až může zajít střet egoismu jedince s kolektivní tolerancí a jak se česká společnost přirozeně vyrovnává s problémem formou slovního sarkasmu a obrazových karikatur.

Pokud vám Trampské války přijdou cimrmanovsky směšné, máte pravdu. Na druhou stranu jsem se i já stal objektem vydírání a pomluv – jeden z aktérů zaslal mým nadřízeným vyhrožující zprávy, že pokud INFO.CZ zveřejní svá zjištění, budu dehonestován a budou o mne zveřejněny informace, které nesouvisí s případem. A na to se velmi těším.

Zásadní váhu kauze Trampské války dodalo vyjádření dvaceti sedmi českých vědců různých oborů, které bylo zveřejněno minulý týden. Velké autority české vědy (např. Cílek, Pokorný, Sádlo, Haluzík, Storch, Pohunek, Stibral aj.) se vyjádřily nejen ke vztahu mezi trampskými aktivitami a zájmy ochrany přírody a krajiny, ale i k pozitivnímu vlivu trampingu na utváření člověka pohlceného moderní dobou.

Šéf Roverských patriotů

Seriál Trampské války začínáme rozhovorem s Rostislavem Procházkou, kterého v trampské komunitě všichni znají pod přezdívkou WOLF! Je to šerif Roverských patriotů, volného sdružení trampů z Roverských hor. 

Vystudovaný lesník s tvrdou, spravedlivou a buldočí povahou, se schopností sebeironie a sebereflexe vyvolává u odpůrců trampingu stejnou reakci, jako když krocan spatří červenou barvu – vztekle hudrují. V podcastu se vyjadřuje k dějinám trampingu, k Roverským horám, k počtům tábořišt, k porušování zákona atd.

sinfin.digital