Je třeba si vybírat aktivity, které nám vrací energii a předcházet tak vyhoření, říkají Jana Sečkářová a Sonia Slavtcheva

Dá se na vysoké pozici úspěšně korigovat nával práce, nebo jste jen pasažérem v rychlíku? Které aktivity vrací energii? A jak se rozhodnout ohledně svého zdraví a práce, když se dostaví syndrom vyhoření? To byla hlavní témata dalšího dílu podcastu Women in Finance, do kterého přijaly pozvání bývalá elitní finanční ředitelka Sonia Slavtcheva a Jana Sečkářová, partnerka investiční skupiny Natland a členka představenstva Natland Group.

Sonia Slavtcheva si vloni prošla vyhořením. I když byla jako finanční ředitelka Rohlik Group v práci spokojená, s pracovním výkonem to takzvaně přepískla. Z nepřiměřeně vysokého tlaku, kolik toho lze zvládnout za určitý čas, začala dostávat panické ataky. 

„Tělo mi to řeklo jasně. Věděla jsem, že žádný z projektů, na kterých pracuji, nelze odložit, abych si mohla odpočinout a nabrat druhý dech. A pokud nelze změnit podmínky, nezbývá nic jiného než odejít. Byla jsem vyčerpaná a nestálo mi za to ničit si zdraví kvůli společnosti,“ popisuje svůj tehdejší stav.

Sonia Slavtcheva v minulosti působila také jako finanční ředitelka v GE Money Bank, Home Credit nebo Allianz pojišťovně. Dnes od financí odpočívá a krom pár vybraných projektů se věnuje především malování. „Malování mě nesmírně baví. Když maluji, energie, kterou do toho dávám, si mi vrací. Nesmím ale očekávat, že budu kreativní pořád a vytvořím každý den geniální dílo. I v kreativitě existují tzv. ups and downs. A když je ‚down‘, věnuji se něčemu jinému a netlačím na samotný proces,“ říká s úsměvem Sonia.

Malování jí dalo jiný pohled na věc. „Dost dlouho jsem v byznysu věřila tomu, že multitasking je velmi užitečná věc a zvýší vám produktivitu. Při malování jsem si dokázala opak. Je lepší mít fokus jen na jednu věc. Nechci se vracet do byznysu, kde bych musela žonglovat mezi vícero věcmi.“

Fokus na aktivity, které vrací energii, je důležitý i pro Janu Sečkářovou. „Jsem ráda, že se téma práce s energií otevírá i na nejvyšších pozicích. Je důležité si v každodenním procesu nastavovat aktivity, u kterých se vám energie vrací,“ říká Jana a doplňuje, že je potřeba si je zařazovat každý den vědomě. Dá se tak podle ní předejít syndromu vyhoření. „Důležité je i malé zastavení a zamyšlení se v rámci dne o tom, co mi dnes udělalo radost nebo kde jsem mohl pomoci. Všichni žijeme velmi rychle a potřebujeme se častěji zastavovat a zamýšlet se sami nad sebou,“ míní.

Doménou Jany je development a real estate. K této oblasti inklinovala již dříve, když původně chtěla studovat architekturu a virtuálně nakupovala byty. I tak její kariéra nebyla přímočará. „Bylo to nahoru dolů, sem tam nějaká krize a bylo vždy potřeba očekávat neočekávané a zvládat vše, co přichází,“ popisuje Jana v podcastu Women in Finance.

Jak je důležité být diplomatičtí

Dalším tématem rozhovoru byla firemní diplomacie. Jsou v této oblasti obě dámy dostatečně zdatné? A proč je tato schopnost důležitá? Sonia se diplomacii naučila postupně v rámci své kariéry. Uvědomila si, že je potřeba umět prosazovat své zájmy a také vytvořit a udržovat síť kontaktů. „Když nemáte podřízené, je vám leadership na nic. Zjistila jsem, že pro mou práci jsou nejdůležitější tzv. influencing skills,“ říká Sonia.

Také Jana, i když umí být v rámci byznysových jednání někdy až příliš upřímná, si uvědomuje, že diplomatičtější cesta bývá užitečnější. „Po nějaké době jsem pochopila, že i když jsem v oné diplomacii neviděla v rámci své práce největší přidanou hodnotu, do určité míry jsem ji implementovala do každodenního fungování. A díky tomu se mi podařilo zařídit, co bylo potřeba,“ uzavírá Jana.

V čem jsou Jana Sečkářová a Sonia Slavtcheva skutečně dobré? Co jim v poslední době vykouzlilo úsměv na tváři? A v čem samy sebe dokážou ještě překvapit? I o tom mluví v podcastu Women in Finance.

sinfin.digital