Chceme, aby maminky na mateřské nebyly přehlížené. Snažíme se zbavit překážek, kdy platíme takzvanou mateřskou daň, říkají Lucie Bášová a Laureen Höllge

Pomoc ženám na mateřské a rodičovské, sdílení příběhů ze života maminek nebo také plány dvou úspěšných projektů se společenským přesahem. I to jsou témata, kterým se v rámci nového dílu podcastu Women in Finance věnují Laureen Höllge, vedoucí komunikace a strategie platformy Mamio, a Lucie Bášová, spoluzakladatelka platformy Mumdoo. Oba úspěšné projekty, které pomáhají rodičům starajícím se o malé děti, nedávno spojily síly. A to pod hlavičkou nové iniciativy, která se snaží o odstraňování takzvané daně za mateřství.

Nepřehlíženi. Právě tak mají být vnímáni rodiče na mateřské. A právě stejnojmenným projektem jim chtějí Lucie a Laureen pomáhat. Chtějí ukázat společnosti komplexnější pohled na mateřství a všechny jeho odstíny, sdílet příběhy maminek bez příkras a společně bojovat proti takzvané mateřské dani. 

„Na českém trhu vzniká mnoho hezkých projektů, které se věnují tématu mateřství. Přišla nám ale škoda, že je to takové roztříštěné a že chybí zastřešující element, který by skutečně uznal důležitost všech aspektů mateřství,“ popisuje Lucie důvod ke spojení s Laureen, se kterou se znají již z dřívějších let.

Lucie a Laureen současně působí v samostatných projektech, které mají zásadní společenský přesah. Mumdoo propojuje rodiče starající se o malé děti s firmami, které hledají krátkodobou projektovou výpomoc. Mamio je moderní aplikace, která propojuje mámy v okolí s podobně starými dětmi a mateřskou filosofií a vytváří prostor pro vzájemné sdílení v bezpečném prostředí. 

A čeho by obě inspirativní ženy svými projekty chtěly dosáhnout? „V dlouhodobém horizontu bych si přála, aby Mumdoo nebylo potřeba, protože zaměstnavatelé budou uznávat a chápat, že ve svých lidech, kteří jsou na rodičovské, mají skryté zlato pro tu firmu a že každá maminka bude mít možnosti, jaké si přeje,“ říká Lucie. 

Laureen ji doplňuje s pohledem na budoucnost projektu Mamio. „Ideální stav by pro nás byl, kdybychom jednou nemuseli být projekt jen pro ženy, ale šlo by o podporu pro všechny rodiče,“ vysvětluje Laureen s tím, že aktuálně chodí na rodičovskou pouze dvě procenta mužů.

Na rozjezd společného projektu, který se komplexněji zaměřuje na mateřskou daň, Lucie s Laureen nezůstaly samy. „Přizvaly jsme do pracovní skupiny dalších deset báječných hlav poradních expertů,“ říká Lucie a Laureen ji doplňuje: „To, co nás pálí, je fakt, že když se žena stane matkou, znamená to, že bude čelit mnoha překážkám, a to i těm, kterým by čelit vůbec nemusela. Věříme, že jsou oblasti, kde ženy platí daň za mateřství, a to nepřispívá ani ženám ani společnosti,“ vysvětluje Laureen s tím, že se v expertní skupině snaží pojmenovat, kde mateřská daň vzniká a co by bylo potřeba udělat, aby ze společnosti vymizela.

Než se obě ženy, které usedly v podcastu Women in Finance, rozhodly spojit dohromady, každá z nich si prošla vlastní výjimečnou profesní cestou. Lucie Bášová po vysoké škole zakotvila na dva a půl roku v nadnárodní FMCG společnosti, kde se věnovala digitálnímu marketingu a kampaním. Mezi první a druhou covidovou vlnou se jí narodila holčička, a tak odešla z práce na mateřskou. Ale protože ji ani v té době neopustila touha se realizovat, spoluzaložila projekt Mumdoo, aby pomáhala ženám vrátit se na pracovní trh i s dítětem.

Laureen Höllge měla svou kariérní cestu velmi rozmanitou. Zkusila si pracovat v politických kampaních, v management consultingu, ale až ve startupovém světě, konkrétně ve společnosti Fondee našla své vysněné místo, kde se dle jejích slov střetávali společenský dopad, smysluplný růst a dobří efektivní lidé. A protože jí ženská témata vždy byla blízká, hledala, jak by ženám mohla ještě více pomoci. A tak vzniklo Mamio, projekt, který se zaměřuje na edukaci pro ženy, které jsou na mateřské a rodičovské a vypořádávají se s osamocením a izolací, která se k mateřské váže.

Čím se Lucie Bášová a Laureen Höllge navzájem inspirují? Které oblasti jsou pro ně ty nejvíc srdcové? A čeho chtějí s novou společnou platformou dosáhnout? I na to odpovídají v podcastu Women in Finance.

sinfin.digital