Ženy jsou jako lídři empatičtější, říkají Eva Svobodová, Silvie Horáčková a Barbara Hartmannová

Advokátky Silvie Horáčková a Eva Svobodová byly nedávno zařazeny publikací IFLR 1000 mezi Women Leaders v oblasti finančního práva. Jsou tak v elitní skupině mezinárodně uznávaných právniček, které pomáhají bankovnímu segmentu. Barbara Hartmannová, která vede právníky v ČSOB, pak patří k úzké skupině právniček v nejvyšších patrech českého bankovnictví. Považují se za lídryně? A jak na jejich práci dopadla covidová pandemie? I to je tématem podcastu Women in Finance.

Finance jsou privilegované odvětví. Ženy se potřebují prosadit, říkají Klára Escobar a Katarína Bobotová

Barbara Hartmannová je výkonnou ředitelkou právního útvaru v bance ČSOB. Vystudovala 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor Všeobecné lékařství. Poté pokračovala ve studiu na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde studovala Fakultu podnikohospodářskou, obor Podniková ekonomika, a úspěšně vystudovala také Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Nakonec bylo právě právo oborem, ve kterém profesně zůstala. „Ještě během studií práv jsem pracovala v malé právnické firmě jako bankovní právník. Dodnes jsem s tímto oborem zůstala,“ říká v podcastu Women in Finance.

Sama Barbara se považuje za vůdčí typ. „Lídr je pro mě někdo, kdo se tak narodí. Jsem přesvědčená, že se můžeme naučit management, ale když má být někdo lídr, tak se s tím musí narodit,“ říká Barbara s tím, že se s takovou vlastností sama narodila. „Něco v sobě mám a přirozeně jsem do toho vplula,“ odkazuje na rok 2019, kdy se stala šéfkou právníků v ČSOB.

Eva Svobodová je lokální partnerkou advokátní kanceláře White & Case. Lídr je podle Evy člověk, kterého ostatní následují. „Musí to být vzor, tak aby ostatní následovat chtěli,“ říká. Advokacie Evu baví a vyhovuje jí pestrost této právnické profese. V podcastu Women in Finance také popisuje, že mají ženy více empatie. „Myslím si, že empatie a opatrující přístup k týmu vidíme spíše u žen než u mužů,“ říká. I když je pro Evu téma diverzity velmi důležité, zdůrazňuje, že vždy jde o kvalitu jedince a nikoliv pohlaví.

Silvie Horáčková, counsel advokátní kanceláře Allen & Overy, patří k těm, kteří si svůj profesní úspěch příliš nepřipouští. „Jako lídr si sama o sobě určitě nepřijdu, protože o sobě dost pochybuji,“ říká. Management právníků je podle Silvie zejména o správném sestavení týmů a rozvržení práce ještě před tím, než začne transakce. „Je klíčové si z počátku osobně s osazenstvem týmu vše dobře zorganizovat,“ přibližuje. Pokud jde o téma diverzity, český byznys podle Silvie čeká ještě kus cesty, aby všichni vnímali kvalitu jedince bez rozdílu pohlaví.

Vrátily by se Barbara Hartmannová, Eva Svobodová a Silvie Horáčková k pracovnímu módu před pandemií? A v čem jsou ženy právničky odlišné od mužů? Odpovídají v podcastu Women in Finance.

sinfin.digital