Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

17 lží v Rudolfinu. Jak si Zeman a Drahoš vedli v posledním duelu u Witowské?

17 lží v Rudolfinu. Jak si Zeman a Drahoš vedli v posledním duelu u Witowské?

Do otevření volebních místností zbývají poslední hodiny a poslední nerozhodnutí voliči zvažují, komu dát svůj hlas ve druhém kole. Miloš Zeman a Jiří Drahoš měli ve čtvrtek večer poslední šanci přesvědčit při vystoupení v prezidentském duelu České televize. Jak v hodinu a půl dlouhém pořadu moderovaném Světlanou Witowskou obstáli a kdy nemluvili pravdu? Analytici to v rámci projektu Demagog.cz vyhodnotili takto.

Většina komentářů označuje za mírného vítěze čtvrtečního duelu Jiřího Drahoše, který se po nepovedeném vystoupení na Primě postavil na nohy a v komorní atmosféře ze sebe nenechal dělat terč Zemanových výpadů. Drahoš vítězí i pohledem analytiků.

Minulá debata
V úterní debatě na TV Prima Zeman sdělil 28 faktických výroků. Nepravdivých bylo podle serveru sedm, zavádějící tři, neověřitelné dva. Drahoš řekl 14 faktických výroků, pravdu neměl dvakrát. V neděli na Nově byl pouze Miloš Zeman, z 32 jeho faktických výroků označil server jako nepravdu devět z nich.

Server Demagog.cz vystoupení bývalého šéfa Akademie věd vyhodnotil následovně: 30 pravdivých výroků, 3 nepravdivé a 5 neověřitelných. Skóre Miloše Zemana je o něco horší. Prezident podle zmíněného serveru pronesl 25 pravdivých tvrzení, 14 lží, 5 zavádějících výroků a 8 neověřitelných.

Čísla mimo jiné ukazují, že Drahoš byl aktivnější než v minulé debatě na Primě, kde zdaleka nepronesl tolik výroků jako Zeman. V Rudolfinu bez hlučícího davu využil prostor lépe.

Prezidentský duel na ČT

Server Demagog nebyl jediným, kdo výroky politiků ověřoval. Vlastní analytický tým přímo při vysílání nasadila i Česká televize. Její pracovníci pronesené věty ověřovali v reálném čase a poskytovali týmu v Rudolfinu a moderátorce Světlaně Witowské zpětnou vazbu.

Druhou společnou debatu kandidátů na prezidenta, kterou vyvrcholila kampaň před druhým kolem, v České televizi sledovalo v průměru 2,6 milionu diváků.

Sledujte první den voleb online zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek