Babiš nepřekvapivě podpořil Zemana, vášnivě ale nezněl. Glosa Markéty Žižkové

Markéta Žižková, Lucie Bednárová

11. 01. 2018 • 16:46

Premiér Andrej Babiš dnes předstoupil před novináře a podpořil v prezidentské volbě současnou hlavu státu Miloše Zemana. Na tomto prostém faktu není nic moc zajímavého. Počítalo se s ním. Přesto jeho vystoupení nabídlo několik zajímavých bodů. Babišova podpora nezněla zdaleka tak nadšeně, jak by mohla. Premiér také potvrdil, že za ním nedávno přišli jednat „Zemanovi muži“.

Harmonogram posledního týdne před prvním kolem prezidentských voleb pokračuje podle Babišova a Zemanova plánu. Prezident včera vystoupil ve sněmovně, kde se postavil jednoznačně na stranu šéfa hnutí ANO a jeho vlády. Shromážděné – a potažmo i veřejnost – vyzval k tomu, aby na Babiše pohlíželi v kauze Čapí hnízdo jako na nevinného. Pochválil i jeho ministry. Není tak žádným překvapením, že premiér dnes naopak vystoupil na podporu Zemanovy prezidentské kandidatury (a samozřejmě u toho dodal, že žádná dohoda neexistuje).

Zajímavě ovšem zněla slova, kterými své vystoupení Babiš uvedl. Nevyznívají totiž zdaleka tak nadšeně. Premiér několikrát zdůraznil, že se jedná o podporu jeho samotného jako osoby, ne celého hnutí ANO. Dodal, že se nejedná ani o apel na voliče strany. Ti prý mají vlastní hlavu. Za zdrženlivostí může stát snaha nerozlítit si tu část svých příznivců, kteří už Zemana na Hradě v dalším období nechtějí. Může to být také signál směrem do partaje. Ta sice na veřejnosti vystupuje jako jeden muž (a tím je Babiš), i tak jsou ale uvnitř hnutí pro premiéra důležití lidé, pro které je podpora Zemana těžce přijatelná.

Babiš také zkritizoval Zemana za to, že společnost příliš rozděluje a neshodnou se vždy v názoru na českou zahraniční politiku. Nezapomněl ale dodat, že současný prezident je výrazná osobnost a nedosažitelný rétor.

Důležitá byla i chvíle, kdy premiér přiznal, že se jen krátce před prezidentskými volbami sešel s Vratislavem Mynářem a jeho „neavizovaným kolegou“ (s největší pravděpodobností Martinem Nejedlým). Potvrdil tak informaci MF DNES, která jmenovala právě tyto dva muže prezidenta Zemana. Samozřejmě k tomu ještě dodal, že Zeman sám je příliš hrdý na to, aby Babiše žádal o podporu. A setkání s jeho muži prý na jeho rozhodnutí stejně nemělo žádný vliv.

Je potřeba si ovšem připomenout, že se jedná o stejnou skupinu lidí spojenou se spolkem Přátelé Miloše Zemana, která Zemanovi zaplatila předvolební kampaň za více jak osm milionů korun (největší část peněz šla na billboardy, které se v posledních týdnech objevily po celé republice). Nyní šli vyjednávat s Babišem. Jde tedy o další střípek do mozaiky Zemanovy „nekampaně“.

SDÍLET