Boj o Hrad: Zadlužený podnikatel předběhl už i Zemana. V čem tkví tajemství jeho úspěchu?

Podnikatel a bývalý vraclavský starosta Vladimír Boštík se chce zapojit do boje o Hrad. V úterý oficiálně oznámil svou kandidaturu a překvapil tím, že už sesbíral více než 60 tisíc podpisů, čímž přesáhl potřebnou hranici, která ho pustí do voleb. Boštík se tak zařadil po bok Michala Horáčka a Jiřího Drahoše, kteří už za pomoci výrazné kampaně padesátitisícový limit také překonali. Předstihl už dokonce i současného prezidenta Miloše Zemana, který v polovině srpna oznámil, že posbíral téměř 60 tisíc hlasů. Tajemství úspěchu se podle Boštíkových slov váže k jeho profesi, v rámci níž objíždí firmy po celé republice a všude sbírá podpisy.

„Pracuji pro rozvážkovou službu a jezdím po firmách od Špindlerova mlýna až po Brno,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ vyučený automechanik, který na začátku 90. let založil firmu provozující autodopravu a zemní práce, ale v roce 2004 na sebe podal návrh na konkurz. „Mám široké spektrum. Každý den navštívím na čtyřicet firem,“ popisuje. V podnicích nechává petiční archy, na které se mohou zájemci podepsat.

Kalousek za nás bojuje. Nasazují mu psí hlavu, ale drží linii demokracie, říká Olga Sommerová

Další podpisy pro něj shánějí jeho přátelé a dobrovolníci. „Sbírá pro mě několik stovek lidí, blíží se to k tisíci. Jsou to buď kamarádi, nebo kamarádi mých kamarádů, tak to funguje. Je to pavouk, který se rozšiřuje. Není to žádný podvod,“ brání se Boštík s tím, že sběr zahájil už v květnu. Tedy dlouho předtím než svou kandidaturu oznámil veřejně.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Při shánění podpisů si tak nepomáhal žádnými stánky s bannery jako jeho protikandidáti. „Mám jen leták s tím, co prosazuji, který rozdávám. Dokonce lidem ukazuji i leták z roku 2013, kdy jsem kandidoval do parlamentu za Okamurův Úsvit přímé demokracie, aby viděli, že nejsem žádná politická nula,“ vysvětluje Boštík. Nutno dodat, že tehdy neuspěl.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

U více jak 60 tisíc sebraných podpisů nechce zdaleka zůstat. Cílem je podle jeho slov minimálně 150 tisíc. Bojí se, aby nedopadl například jako Tomio Okamura. Ten chtěl v roce 2013 kandidovat, část hlasů mu ale nebyla uznána jako platná, a tak byl z volebního souboje vyřazen. Stěžoval si tehdy u Ústavního soudu a neúspěšně žádal o odklad přímé volby. „Vím, že padesát tisíc je málo, protože může dojít k vyřazení. Stačí, když někdo splete číslo občanky,“ míní podnikatel. „Pan Horáček také sbírá dál,“ dodává s tím, že to nebere jako volební kampaň. Její ostrou fázi chce odstartovat až po podzimních volbách do poslanecké sněmovny.

Úřad, který nově dohlíží nad kampaněmi politických stran i prezidentských kandidátů, uvedl, že už sběr podpisů je součást kampaně. Do pondělí také mají uchazeči o Hrad povinnost zřídit si transparentní účet. „Ten už mám. Založil jsme si ho dnes odpoledne,“ sdělil Boštík pro INFO.CZ ve čtvrtek.

Hnutí ANO kráčí k vítězství, ukázal průzkum. Vzmáhá se i Okamura či Zemanovci

Do kampaně chce podnikatel, kterému z minulosti stále zbývá splácet téměř šest milionů korun dluhů, vložit desetitisíce korun. Nemůže tak jít ani cestou svého konkurenta, kandidáta Občanské demokratické aliance a někdejšího šéfa automobilky Škoda Auto Vratislava Kulhánka, který nabízí lidem, kteří mu dají podpis, možnost účastnit se slosování o Škodu Octavii.

Boštíkova výhoda ale podle něj leží v přímém kontaktu s voliči. „Jedu třeba rychlíkem z Pardubic do Prahy. V tom vlaku já seženu sedmdesát až osmdesát podpisů. Začnu lidem přednášet svou tezi, co chci změnit, a oni začnou tahat občanky. I když neříkám, že všichni. Soboty, neděle věnuji osobnímu shánění podpisů,“ popisuje svou taktiku.

Zeman se s Trumpem setká, chybí poslední půlkrůček, věří velvyslanec v USA Kmoníček

„Pokud seženu sponzory, tak mám vymyšlen další program. Ten je ale dražší, řádově ve statisících,“ vysvětluje. Podle svých slov je obklopen rádci z řad významných lidí, jejichž jména ale nechce prozrazovat, protože kandidují do poslanecké sněmovny. „Ti mi radí, jak mám postupovat. Jsem razantní, hlučný člověk. Ani nepotřebuju mikrofon,“ říká kandidát.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

SDÍLET
sinfin.digital