Volby 2018: Další přešlap u voleb: Komise voliči řekla, že už má odhlasováno. Neměl | info.cz

Články odjinud

Další přešlap u voleb: Komise voliči řekla, že už má odhlasováno. Neměl

Volební komise mají během druhého kola prezidentských voleb na kontě další přešlap. Poté, co včera někteří voliči dostali lístky dvou stejných kandidátů, na další pochybení komise dnes upozornil editor České televize. Když přišel do volební místnosti, nestačil se divit – na seznamu voličů už bylo jeho jméno zakroužkované a vypadalo to, že už má odhlasováno. Opak byl ale pravdou.  

„Neuvěřitelná zkušenost ve volební místnosti - v seznamu jsem byl veden, jako že jsem už odvolil. Příště si nechám preventivně vystavit voličský průkaz,“ napsal na svém twitterovém účtu editor ČT Jiří Hardoš. Jak vyplývá z jeho příspěvku na Facebooku, paní v komisi ho nakonec hlasovat nechala.

Nejde přitom o jediné pochybení členů komise. Série přešlapů odstartovala už včera odpoledne poté, co jedna z voliček v Českých Budějovicích upozornila na to, že kromě lístků se jménem Miloše Zemana a Jiřího Drahoše dostala také třetí s Pavlem Fischerem, který v prvním kole skončil třetí a figuruje jako náhradník v případě, že by Zeman nebo Drahoš odstoupil.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

 „Přišly nám tři lístky. Nám to bylo divné, ale vystavili jsme všechny tři,“ vysvětlila předsedkyně volební komise 22. okrsku Jana Šejharová a dodala, že než lístek s Fischerem stáhli, odevzdaly svůj hlas asi dvě desítky voličů. V krajním případě by takový omyl přitom volby mohl zneplatnit.

„Zneplatnit volby by to mohlo jedině v případě, že by někdo udělal tu chybu a využil třetí nesprávný lístek a zároveň jedině v případě, že by výsledek voleb byl tak těsný, že by to volby mohlo skutečně ovlivnit – pokud by se ukázalo, že rozdíl mezi oběma kandidáty jsou třeba jen dva hlasy, které by byly pro pana Fischera. V tom případě by to mohl být důvod k zneplatnění voleb, v jiném případě ale ne,“ vysvětlil včera pro INFO.CZ ústavní právník Marek Antoš.

Vzápětí po prvním přešlapu se ale objevil další. Na sociálních sítích na něj upozornila herečka a zpěvačka Bára Poláková. „Byla jsem volit a dostala jsem dva volební lístky … Zemana jsem dala stranou a ten druhý lístek dávám do obálky … Když tu koukám, je to taky Zeman!!!“ napsala Poláková na facebooku. Podobný incident ale zažili i lidé, kteří naopak chtěli volit Zemana a od komise dostali jen lístky se jménem Jiřího Drahoše.

„Je to v podstatě detail, kdy volební komise měla slepené lístky a nevšimla si toho a dala voliči dva lístky jednoho kandidáta,“ vysvětlil omyl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Problémy s hlasovacími lístky se však nevyhnuly ani prvnímu kolu, ve kterém lidé hlasovali před dvěma týdny. K nesrovnalostem došlo při sčítání hlasů ve třech volebních okrscích – v Litomyšli, Českých Budějovicích a Praze-Bohnicích, kde bylo odevzdáno víc než 100 procent platných hlasů. Chyba vznikla zřejmě slepením několika lístků dohromady, které komise při rozbalování obálek neodhalila. 

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Komárek: Babiš je pro demonstranty čiré zlo, vadí jim, i jak vypadá. Znám ho, myslí to dobře

Novinář a bývalý poslanec za hnutí ANO Martin Komárek stále věří Andreji Babišovi. Zná ho jako mimořádně nadaného manažera a agresivního podnikatele, který to ale ve výsledku s Českou republikou myslí dobře. Svým přátelům, kteří proti premiérovi vystupují, už ale názorově neoponuje.

Babišovým kritikům dle Komárka vadí především jeho trestní stíhání a minulost u StB. S tím prý Babiš nic neudělá, proto nemá cenu demonstrantům ustupovat. Jakákoliv dobrá vůle by se podle Komárka obrátila proti němu. S duchem listopadu '89 současné protesty nelze srovnávat, tehdy šlo o demokracii, teď jde o nechuť k jednomu politikovi, míní Komárek.

Link

Podle Komárka jsou ale rizikem pro další Babišovu politickou budoucnost zjištění Evropské komise. Pokud se finální audit potvrdí, aura politika-spasitele prý může být fuč. „Lidi by viděli, že mu nešlo o dobro země, ale o dotace, to by byl skutečný posun,“ domnívá se komentátor.

Link

V čem demonstranti dělají chyby? Proč je dobře, že s Agrofertem rozvázala spolupráci kapela Kryštof? Kdo by měl teoreticky možnost ovlivnit projednávání kauzy Čapí hnízdo? Podívejte se na rozhovor v úvodu článku.