Volby 2018: Další přešlap u voleb: Komise voliči řekla, že už má odhlasováno. Neměl | info.cz

Články odjinud

Další přešlap u voleb: Komise voliči řekla, že už má odhlasováno. Neměl

Volební komise mají během druhého kola prezidentských voleb na kontě další přešlap. Poté, co včera někteří voliči dostali lístky dvou stejných kandidátů, na další pochybení komise dnes upozornil editor České televize. Když přišel do volební místnosti, nestačil se divit – na seznamu voličů už bylo jeho jméno zakroužkované a vypadalo to, že už má odhlasováno. Opak byl ale pravdou.  

„Neuvěřitelná zkušenost ve volební místnosti - v seznamu jsem byl veden, jako že jsem už odvolil. Příště si nechám preventivně vystavit voličský průkaz,“ napsal na svém twitterovém účtu editor ČT Jiří Hardoš. Jak vyplývá z jeho příspěvku na Facebooku, paní v komisi ho nakonec hlasovat nechala.

Nejde přitom o jediné pochybení členů komise. Série přešlapů odstartovala už včera odpoledne poté, co jedna z voliček v Českých Budějovicích upozornila na to, že kromě lístků se jménem Miloše Zemana a Jiřího Drahoše dostala také třetí s Pavlem Fischerem, který v prvním kole skončil třetí a figuruje jako náhradník v případě, že by Zeman nebo Drahoš odstoupil.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

 „Přišly nám tři lístky. Nám to bylo divné, ale vystavili jsme všechny tři,“ vysvětlila předsedkyně volební komise 22. okrsku Jana Šejharová a dodala, že než lístek s Fischerem stáhli, odevzdaly svůj hlas asi dvě desítky voličů. V krajním případě by takový omyl přitom volby mohl zneplatnit.

„Zneplatnit volby by to mohlo jedině v případě, že by někdo udělal tu chybu a využil třetí nesprávný lístek a zároveň jedině v případě, že by výsledek voleb byl tak těsný, že by to volby mohlo skutečně ovlivnit – pokud by se ukázalo, že rozdíl mezi oběma kandidáty jsou třeba jen dva hlasy, které by byly pro pana Fischera. V tom případě by to mohl být důvod k zneplatnění voleb, v jiném případě ale ne,“ vysvětlil včera pro INFO.CZ ústavní právník Marek Antoš.

Vzápětí po prvním přešlapu se ale objevil další. Na sociálních sítích na něj upozornila herečka a zpěvačka Bára Poláková. „Byla jsem volit a dostala jsem dva volební lístky … Zemana jsem dala stranou a ten druhý lístek dávám do obálky … Když tu koukám, je to taky Zeman!!!“ napsala Poláková na facebooku. Podobný incident ale zažili i lidé, kteří naopak chtěli volit Zemana a od komise dostali jen lístky se jménem Jiřího Drahoše.

„Je to v podstatě detail, kdy volební komise měla slepené lístky a nevšimla si toho a dala voliči dva lístky jednoho kandidáta,“ vysvětlil omyl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Problémy s hlasovacími lístky se však nevyhnuly ani prvnímu kolu, ve kterém lidé hlasovali před dvěma týdny. K nesrovnalostem došlo při sčítání hlasů ve třech volebních okrscích – v Litomyšli, Českých Budějovicích a Praze-Bohnicích, kde bylo odevzdáno víc než 100 procent platných hlasů. Chyba vznikla zřejmě slepením několika lístků dohromady, které komise při rozbalování obálek neodhalila. 

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Holec: Držme hospodským palce. Zrovna oni by ale neměli dojit stát za „koronáč“

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Po více než dvou měsících dnes otevírají restaurace. Není to úplně ostrý restart. Povinné rozestupy mezi hosty jim snížily počet míst, která jim vydělávají peníze. Turistické podniky sice otevřou dveře, nemají ale turisty. A nemálo lidí taky návštěvu restaurace odloží, protože se buď pořád bojí nákazy, nebo šetří – případně obojí. Držme proto restauratérům palce, svět bez restaurací je totiž smutný.  

Restauratéři a hospodští byli jedni z prvních, kdo po plošném uzavření služeb začal mluvit o hromadných žalobách na stát za ušlé tržby i zisky. Jménem rychle založené Asociace restauratérů (APRON) poslali už koncem března vládě otevřený dopis, v němž kromě jiného žádali finanční kompenzaci škod.

Dopis podepsali přední restauratéři a svou televizní slávou ho jako obvykle zaštítil Zdeněk Pohlreich, jehož novináři vytěžili až „do morku“ kosti. Pohlreich v rozhovorech mluvil trochu jako v Ano, šéfe!, hromadné žaloby restauratérů na stát ale zmiňoval nejen on. „Vzhledem k tomu, co nás uzavření každý den stálo, bychom se nechovali jako řádný hospodář, pokud bychom se nepokusili kompenzace získat,“ prohlásil například Jan Boroš, manažer několika pražských restaurací, včetně dvou Potrefených Hus.

Link

Proč ne, mohli bychom to zkusit všichni, komu koronáč zredukoval rozpočet. Pak bychom ale nejspíš i v restauracích místo vaření tiskli peníze, protože bychom se prostě nedopočítali. Ironie ovšem je, že zrovna restauratéři by měli stát „dojit“ až jako poslední. „Za celou dobu jsme nikdy nenechali žádné dluhy u našich zaměstnanců, pronajímatelů, dodavatelů ani partnerů a nikdy jsme neměli žádné pohledávky vůči státu,“ píše se například v úvodu zmíněného otevřeného dopisu, který podepsal i Emanuele Ridi nebo Tomáš Karpíšek z Ambiente.

Bohužel i mezi restauratéry se ale najdou ti, co svým dodavatelům vína či masa aplikovali koronáč dávno před koronavirem. Prostě jim neplatili faktury, i když mohli, což je v gastronomii takový hezký český zvyk. A když teď tuhle medicínu pocítili na vlastní kůži od hostů, kteří do jejich podniku nemohli přijít, chtějí se najednou soudit. A nejen to.

Kompenzace od státu v podstatě žádají podnikatelé, kteří na něj jinak rádi zapomínají, když se jim daří. Právě gastronomie je totiž jedním z posledních oborů, který stále pracuje s hotovostí, což umožuje velkoryse kreativní přístup k podnikání. Populární jsou proto černí zaměstnanci, minimální platy doplácené z nedaněné hotovosti a taky pravidelná insolvence, čímž se zbavíte finančních závazků, zatímco pod novou firmou pokračujete stejně dál. Smyslem všech těchto triků je samozřejmě co nejvíc oškubat stát.   

Link

„Potřebujeme, aby stát plnil svoji funkci. Platíme daně, sociální a zdravotní pojištění, a tak by mělo nastat nějaké plnění. Teď je to nejvíc zapotřebí,“ apeloval na vládu Pohlreich v pořadu Prostor X. Ano, většina předních restaurací funguje „legálně“, ostatně proto jejich majitelé často podporovali i zavedení EET, které aspoň část tržeb „zlegalizovalo“ a nesměrovalo směrem k nenáviděné státní kase. Jenže jinak je právě „gastro“ divočinou, kde placení všech možných daní nepatří do byznys plánu. 

Vyrazil jsem do své oblíbené restaurace hned, když mohla už před dvěma týdny otevřít aspoň zahrádku. Byl to skvělý pocit a nešlo jen o jídlo. Kdo by ještě před třemi měsíci řekl, že právě návštěva restaurace člověku zase vrátí pocit svobody a návratu k normálu. Přesto právě za koronáče někteří restauratéři propásli ideální moment mlčet. -1