Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další přešlap u voleb: Komise voliči řekla, že už má odhlasováno. Neměl

Další přešlap u voleb: Komise voliči řekla, že už má odhlasováno. Neměl

Volební komise mají během druhého kola prezidentských voleb na kontě další přešlap. Poté, co včera někteří voliči dostali lístky dvou stejných kandidátů, na další pochybení komise dnes upozornil editor České televize. Když přišel do volební místnosti, nestačil se divit – na seznamu voličů už bylo jeho jméno zakroužkované a vypadalo to, že už má odhlasováno. Opak byl ale pravdou.  

„Neuvěřitelná zkušenost ve volební místnosti - v seznamu jsem byl veden, jako že jsem už odvolil. Příště si nechám preventivně vystavit voličský průkaz,“ napsal na svém twitterovém účtu editor ČT Jiří Hardoš. Jak vyplývá z jeho příspěvku na Facebooku, paní v komisi ho nakonec hlasovat nechala.

Nejde přitom o jediné pochybení členů komise. Série přešlapů odstartovala už včera odpoledne poté, co jedna z voliček v Českých Budějovicích upozornila na to, že kromě lístků se jménem Miloše Zemana a Jiřího Drahoše dostala také třetí s Pavlem Fischerem, který v prvním kole skončil třetí a figuruje jako náhradník v případě, že by Zeman nebo Drahoš odstoupil.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

 „Přišly nám tři lístky. Nám to bylo divné, ale vystavili jsme všechny tři,“ vysvětlila předsedkyně volební komise 22. okrsku Jana Šejharová a dodala, že než lístek s Fischerem stáhli, odevzdaly svůj hlas asi dvě desítky voličů. V krajním případě by takový omyl přitom volby mohl zneplatnit.

„Zneplatnit volby by to mohlo jedině v případě, že by někdo udělal tu chybu a využil třetí nesprávný lístek a zároveň jedině v případě, že by výsledek voleb byl tak těsný, že by to volby mohlo skutečně ovlivnit – pokud by se ukázalo, že rozdíl mezi oběma kandidáty jsou třeba jen dva hlasy, které by byly pro pana Fischera. V tom případě by to mohl být důvod k zneplatnění voleb, v jiném případě ale ne,“ vysvětlil včera pro INFO.CZ ústavní právník Marek Antoš.

Vzápětí po prvním přešlapu se ale objevil další. Na sociálních sítích na něj upozornila herečka a zpěvačka Bára Poláková. „Byla jsem volit a dostala jsem dva volební lístky … Zemana jsem dala stranou a ten druhý lístek dávám do obálky … Když tu koukám, je to taky Zeman!!!“ napsala Poláková na facebooku. Podobný incident ale zažili i lidé, kteří naopak chtěli volit Zemana a od komise dostali jen lístky se jménem Jiřího Drahoše.

„Je to v podstatě detail, kdy volební komise měla slepené lístky a nevšimla si toho a dala voliči dva lístky jednoho kandidáta,“ vysvětlil omyl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Problémy s hlasovacími lístky se však nevyhnuly ani prvnímu kolu, ve kterém lidé hlasovali před dvěma týdny. K nesrovnalostem došlo při sčítání hlasů ve třech volebních okrscích – v Litomyšli, Českých Budějovicích a Praze-Bohnicích, kde bylo odevzdáno víc než 100 procent platných hlasů. Chyba vznikla zřejmě slepením několika lístků dohromady, které komise při rozbalování obálek neodhalila. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek