Drahoš na Hrad. Starostové vyzývají další strany, aby podpořily Zemanova protikandidáta

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vyzvalo programově blízké strany, aby v boji o Pražský hrad podpořily kandidaturu bývalého předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše. Zástupci STAN jsou přesvědčeni, že jako jeden z mála může porazit současného prezidenta Miloše Zemana. Hnutí to uvedlo v tiskové zprávě, kterou dnes zaslalo ČTK.

S výzvou ke společnému postupu se STAN obrátil především na lidovce, TOP 09, občanské demokraty a Piráty. „Jsme přesvědčeni, že proces společného postupu prozápadních stran má být zahájen právě v rámci nadcházejících prezidentských voleb. Jinak to bude další promarněná příležitost a slova o spolupráci pak zůstanou na úrovni prázdných klišé,“ uvedl předseda STAN Petr Gazdík.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Ivana Zemanová jako Marta Gottwaldová? Protokolář Forejt promluvil o podivnostech u vyznamenání

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský poznamenal, že hnutí podporuje Drahoše, protože má prozápadní orientaci. „Jako bývalý předseda Akademie věd s řadou mezinárodních úspěchů může jako jeden z mála kandidátů reálně porazit současnou hlavu státu,“ dodal Farský. Prezidentské volby považuje po skončených sněmovních volbách za zcela klíčové pro další směřování České republiky.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Vlastního kandidáta dosud nepostavila žádná parlamentní strana. Naposledy se tak rozhodly sociální demokracie a hnutí ANO, ve kterých část straníků podporuje Zemana. O vyslání svého uchazeče o Hrad neuvažují ani lidovci, komunisti nebo TOP 09. Zatím není jasné, jak se k volbám postaví ODS či SPD. Předseda občanských demokratů Petr Fiala slibuje, že strana se k volbám „včas vyjádří“, šéf SPD Tomio Okamura nevyloučil, že by mohl kandidovat sám.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

SDÍLET
sinfin.digital