Drahošovu kampaň vede muž s problematickou minulostí. Působil ve firmě z Rathovy korupční kauzy

Prezidentskému kandidátovi Jiřímu Drahošovi vede volební kampaň muž s problematickým životopisem. Jakub Kleindienst dle zjištění Českého rozhlasu působil ve firmě, která sehrála klíčovou roli v korupční kauze exhejtmana Davida Ratha. Jiří Drahoš připustil, že o minulosti svého manažera něco věděl, prý mu ale nevadí.   

Rozhlas tvrdí, že Kleindienst působil v dozorčí radě administrátorské společnosti ML Compet, která se měla podílet na korupci ve Středočeském kraji. Za éry hejtmana Davida Ratha organizovala pro hejtmanství veřejné zakázky tak, aby vyhrávaly předem domluvené společnosti. Výherci pak Rathovi a dalším měli vyplácet úplatek – 10 procent z cen zakázek.

Mudrlanti už objevili slabinu Jiřího Drahoše – je příliš normální. Glosa Viliama Bucherta

V dozorčí radě firmy Kleindienst dle zjištění Rozhlasu figuroval od října 2011. Vymazán byl prý pět měsíců po zadržení hejtmana Ratha se sedmi miliony v krabici od vína. Kleindienst nicméně popírá, že by o možném nezákonném dění ve firmě věděl. „Kdybych něco takového zpozoroval, tak bych to nahlásil. Vůbec se mě to netýkalo. V té firmě jsem vůbec nepůsobil, myslel jsem si, že tu firmu koupím, ale na to nedošlo,“ popsal Rozhlasu.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Jiří Drahoš přiznal, že o Kleindienstových aktivitách částečně věděl, ale „nepovažuje je za podstatné“. Šéfovi své volební kampaně i nadále věří. „Nechci to komentovat v žádném spěchu. Jsem seriózní člověk, který věci potřebuje prověřit,“ uvedl pro Rozhlas.

Víte, jak si zařídit voličský průkaz? Návod najdete zde.

REPORTÁŽ: Prezidentští kandidáti bojují o podpisy. Změny zákona jsou klacky pod nohy, říká Hilšer

Kleindienst měl navíc figurovat v řadě firem v insolvenci. Rozhlas uvádí, že z velké části šlo o společnosti spadající pod developera ECMT. Kleindienst ujišťuje, že se v nich ocitl proto, aby je zachránil. „Požádal mě kamarád, jestli bych se do některých z těch firem nepodíval spolu s ním. Takže jsem v nich působil jako jeden z krizových manažerů v rámci správce konkurzní podstaty, nikoli za ECM. Dělal jsem tehdy insolvence jako předmět podnikání,“ popsal Rozhlasu.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital