Europoslanec Ježek má Babiše dost a končí s ANO. Vadí mu podpora Zemana a extremistů

Europoslanec Petr Ježek končí spolupráci s hnutím ANO. Oznámil to v dopise zaslaném předsednictvu. Rozchází se s ním kvůli aktuální výzvě hnutí k volbě Miloše Zemana ve druhém kole a kvůli vřelým vztahům ANO s SPD a KSČM ve sněmovně. Ježek byl v Evropském parlamentu součástí delegace europoslanců ANO, která je součástí liberální frakce ALDE. Vůči Andreji Babišovi a politice hnutí byl ale opakovaně kritický.

Ježek se nebrání diskusi se zástupci hnutí ohledně budoucnosti svého mandátu v Evropském parlamentu. Upozornil ale, že zákon hovoří jednoznačně. Podle něj mandát přísluší zvolenému europoslanci bez ohledu na to, zda zůstane členem strany, za kterou byl zvolen.

Ježek má blízko k místopředsedovi Evropského parlamentu Pavlu Teličkovi (nestraník), který se s ANO rozešel už loni. Za důvody rozchodu tehdy Telička označil svůj nesouhlas s podporou, kterou měl ve vedení ANO Zeman, a vzdalující se pozicí mezi ním a předsedou ANO Andrejem Babišem v pohledu na evropské otázky.

Ostravský primátor za ANO pro INFO.CZ: Zemana volit nebudu, některé kroky hnutí mi dělají vrásky

Bezprostředně po prvním kole voleb se Ježek vymezil vůči Zemanovi. "Mezi dvěma koly voleb se Češi snaží získat sílu k sesazení svého populistického prezidenta a k návratu ke kurzu na Západ," napsal tehdy.

Ježek na twitteru sdílel odkaz ze stránek ANO zveřejněný v roce 2012 s titulkem Miloš Zeman byl a je ochráncem korupce. Autor článku označuje ještě první kandidaturu Zemana na prezidenta před pěti lety za nevkusný žert a připomíná aféry spojené s jeho dřívějším politickým působením.

Hnutí ANO v pondělí večer vyzvalo své členy, voliče a příznivce, aby hlasovali pro Zemana. Vedení ANO považuje nynější hlavu státu za zkušeného politika a ztotožňuje se s jeho postoji.

Volby: 2. kolo rozhodne o příštím prezidentovi, šance Drahoše a Zemana jsou vyrovnané

V neposlední řadě hnutí včera uvedlo, že kandidátem na premiéra zůstává Andrej Babiš, přestože je pro ostatní strany překážkou pro koaliční spolupráci. Ježek dnes uvedl, že má odlišné představy o požadavcích na osobu premiéra.

SDÍLET
sinfin.digital