Volby 2018: Mynář, Nejedlý a Hlinovský vytvořili na Hradě triumvirát, bez kterého se Zeman neobejde | info.cz

Články odjinud

Mynář, Nejedlý a Hlinovský vytvořili na Hradě triumvirát, bez kterého se Zeman neobejde

Mynář, Nejedlý, Hlinovský. Tři muži, kteří mají na starosti všechno, co se týká osoby prezidenta republiky. Dostali ho na Hrad, nyní se mohou stát rozbuškami, které Zemana připraví o možnost být prezidentem dalších pět let. Ještě nikdy v novodobé historii Česka žádný prezident tolik nepodléhal svým podřízeným, nikdy podřízení neměli takovou moc bez odpovědnosti a veřejné kontroly.

Vratislav Mynář

Věk: 50 let

Funkce: Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky

Pokud bychom měli Vratislava Mynáře nějak jednoduše charakterizovat, patrně bychom o něm museli říct, že je technologem. V uzavřeném prostředí Pražského hradu je padesátiletý Mynář něčím jako CEO. Není nic, o čem by nevěděl. Svou autoritu dokáže prosazovat nevybíravým způsobem, zvyšování hlasu pro něj není žádný problém. Mynář působí jako člověk přesvědčený o svých schopnostech. Faktem je, že v krizových okamžicích – a že jich na Hradě od roku 2013 nezažili zrovna málo – to bývá Mynář, kdo přichází s racionálními řešeními.

Pro velkou politiku objevil Mynáře někdejší zemanův stratég Miroslav Šlouf. Byl to nicméně právě Mynář, kdo inicioval Šloufovo odstranění ze Zemanova okolí. Po Šloufovi převzal styky s domácím podnikatelským prostředím. Ty v kontextu jeho dřívějšího podnikatelského angažmá v různých inkasních agenturách byly nejpravděpodobnějším důvodem, proč Mynář nikdy nezískal vyšší stupně bezpečnostního prověření.

Po prvním kole prezidentské volby, která byla pro Hrad velkým zklamáním, Zeman podle informací INFO.CZ uvažoval o tom, že Mynáře obětuje a odvolá ho z funkce. Nakonec na Hradě převážil dojem, že bude lepší „zachovat kontinuitu“.

Mynář tedy zůstává, jeho pozice na Hradě ale oslabila. Pokud Zeman zůstane prezidentem, lze na Hradě čekat ostrý mocenský střet, jehož bude Mynář hlavní postavou. Kancléř totiž neodpouští, nezapomíná – a pokud je známo, je mstivý stejně jako prezident sám.

Martin Nejedlý

Věk: 51 let

Funkce: Externí poradce

Obecně vzato největší rozpaky vyvolává ze všech „mužů Hradu“ působení Martina Nejedlého. Někdejší špičkový sportovec je přinejmenším neprůhlednou postavou. Už v devadesátých letech, když mezi Německem a hladovým ruským trhem vozil ojetá auta, si nadělal množství kontaktů, které svou povahou vylučují, aby ten, kdo je udržuje, zastával na Hradě nějakou formální funkci.

Nejedlý proto na Hradě má funkci externího poradce. Pracuje bez smlouvy, neexistuje způsob jeho veřejné kontroly. Přitom ke své práci na Hradě využívá tři rozlehlé místnosti a má k dispozici takém části hradního aparátu. Dobře známé jsou situace, kdy je k soukromým pasážím Zemanových zahraničních jednání zván právě jen Nejedlý.

Ve zvláštním prostředí současného Hradu náleží Martinu Nejedlému role člověka, který je spojnicí mezi Milošem Zemanem a zahraničními partnery všude tam, kde není z jakýchkoliv důvodů žádoucí, aby tyto styky byly pod veřejnou kontrolou. Pokud se kdokoliv z českého byznysového prostředí chce dostat do okruhu zahraničních kontaktů udržovaných Hradem, jeho cesta vede přes kancelář Martina Nejedlého.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Specifická pozice zajišťuje Nejedlému to, že zůstává mimo běžné mocenské střety na Zemanově „dvoře“. Nejedlý tuto pozici dokáže zdatně obhospodařovat. Stal se jakýmsi vlivným přímluvcem, který disponuje mocí bez jakékoliv odpovědnosti. Jak přesně tuto moc využívá, ví jen on sám.

Jaroslav Hlinovský

Věk: 61 let

Funkce: Ředitel sekretariátu prezidenta republiky

Říká se mu Jaroušek. Od rtuťovitého Vratislava Mynáře nebo bohorovného hřmotného Martina Nejedlého se výrazně liší. Je v pozadí, ale všudypřítomný a nepostradatelný. Jaroslav Hlinovský má na starosti všechno, co se týká chodu nejužšího Zemanova kruhu. Doprovází ho i v soukromí. Je bezvýhradně loajální, žoviální, pro někoho možná až příliš kontaktní, zejména k ženám. Třeba o Zemanovu dceru Kateřinu projevoval Hlinovský jeden čas tak živý zájem, že mu musel prezident poněkud neomaleným žertem připomenout, že má doma manželku.

Byla by ale velká chyba podlehnout dojmu, že Jaroslav Hlinovský je nějakým dvorním šaškem v Zemanově kamarile. Hlinovský si v obchodním světě vybudoval pověst mimořádně neústupného manažera. Nikdy ale nešel přes mrtvoly. To se Hlinovský naučil už v osmdesátých letech od koho jiného než od Miroslava Šloufa. S tím se potkal jako úředník na národním výboru v Praze 7 – a jak se ukázalo, Šlouf na Jarouška nezapomněl. Ani Hlinovský ale není bez potenciálního škraloupu. Jistou dobu se v devadesátých letech pohyboval blízko managementu zkrachovalého H-Systemu.

Hlinovský je třetím členem pomyslného triumvirátu, který panuje na Pražském hradě. Prezident Miloš Zeman podle všeho dobře ví o mocenských ambicích i slabostech každého z nich. Dokud mu ale jsou loajální, nebo respektive pokud jeho zájmy nejdou proti tomu, co chce on sám, nechává jim volnou ruku. Existují ale doklady o tom, že pokud se někdo z dua Mynář – Nejedlý rozhodne prezidenta „obchodovat“ bez jeho vědomí, dokáže prezident tvrdě zakročit a klepnout je přes prsty. Není mnoho důvodů pochybovat o tom, že tím, kdo Zemana orientuje v každodenním dění na Hradě, je právě Hlinovský.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud