Někteří kandidáti na Hrad stále nemají transparentní účet. Zákon je nejasný, přiznal úřad

Všichni kandidáti na post prezidenta České republiky si museli do začátku září zřídit transparentní účet. Většina tak učinila, někteří jako Jaroslav Kubera ale stále účet nemají, protože si nejsou jistí, zda se do bojů o Hrad skutečně zapojí. Přestože stanovená lhůta do 4. září 2017 byla závazná, Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí připouští, že zákon je nejasný, a někteří zájemci o post hlavy státu si tak zřejmě budou moci účet založit i později.

Podle zákona o volbě prezidenta si všichni kandidáti museli do 4. září 2017 založit transparentní účet. Tehdy totiž uplynula 5denní lhůta od oficiálního vyhlášení termínu voleb. Většina dosud známých kandidátů to stihla. Ti, kteří se zatím nerozhodli, zda se volby zúčastní, ale v některých případech účet stále nemají. Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí uznává, že zákon je v tomto bodě poněkud matoucí.

Češi mohou o voličské průkazy žádat už nyní. Na úřad ani nemusí osobně

„V tom zákoně je trochu nejasnost. Říká totiž, že do pěti dnů od vyhlášení voleb musí mít kandidát založený účet, zároveň ten zákon ale neřeší, co dělat, když si v té době ještě člověk není jistý, zda bude kandidovat,“ vysvětluje pro INFO.CZ člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Jan Outlý.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Rozhodovat se zájemci mohou až do 7. listopadu 2017, kdy musí kandidátní listinu s potřebnými 50 tisíci podpisy odevzdat na Ministerstvo vnitra. Navrhnout kandidáta může také skupina nejméně 20 poslanců, nebo 10 senátorů – což je právě případ dosud nerozhodnutého Jaroslava Kubery, který získal podporu v parlamentu. Podle Outlého bude možné transparentní účet založit i po stanovené lhůtě, každý sporný případ bude ale úřad zkoumat zvlášť.

Halířové příspěvky, reklama i milionové dary. Co mají prezidentští kandidáti na svých účtech?

„My jsme k tomu přistoupili tak, že pokud ten člověk zatím nedělal žádnou kampaň a nebylo jasné, že bude kandidovat, tak je pochopitelné, že si předtím účet jen tak pro jistotu nepořídil. V momentě, když ale zahájí kampaň, tak musí okamžitě účet založit,“ potvrzuje Outlý. Za zahájení kampaně přitom považuje i sběr podpisů a vše, co kandidát dělá, aby získal podporu.

Transparentní účet musí kandidáti využívat k financování kampaně. Kdo si jej nezaloží, ale rozhodně nebude potrestán vyloučením z prezidentské volby. Prohřešky bude zkoumat Úřad, který může udělit sankce pohybující se v desítkách tisíc. 

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

SDÍLET
sinfin.digital