Ohrozí Topolánek Zemana a Drahoše? Podle některých politologů má šanci na druhé kolo | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ohrozí Topolánek Zemana a Drahoše? Podle některých politologů má šanci na druhé kolo

Ohrozí Topolánek Zemana a Drahoše? Podle některých politologů má šanci na druhé kolo

Mirek Topolánek je kandidátem, který má za určitých okolností šanci postoupit do druhého kola prezidentské volby. Myslí si to politolog Ladislav Mrklas z pražského Cevro Institutu. Naopak Lubomír Kopeček z brněnské Masarykovy univerzity je k Topolánkovým volebním vyhlídkám skeptický. Někdejší premiér by podle něj měl větší šanci, kdyby šel do voleb jako kandidát ODS.

Topolánek má podle Mrklase šanci získat hlasy od podstatné části voličů ODS, TOP 09 a částečně i Starostů a KDU-ČSL. „Dokonce si může sáhnout pro řadu těch, kdo by volili Miloše Zemana, nicméně jsou dnes trochu na vážkách," myslí si Mrklas.

Při dobře nastavené kampani by Topolánek podle něj mohl získat 15, 18, možná i 20 procent, odhaduje Mrklas.  „A to by za určitých okolností mohlo stačit na postup do druhého kola," uvedl politolog.

Topolánek je podle Mrklase protizemanovský kandidát jiného typu než ostatní uchazeči o prezidentskou funkci. „Je to někdo, jehož názory jsou dlouhodobě známé, pro spoustu lidí jsou určitě nepřijatelné, pro spoustu lidí nějak zajímavé. Totéž se dá říct i o jeho životním příběhu," uvedl Mrklas. To může z Topolánka udělat zajímavého kandidáta i pro lidi, kteří uvažují o volbě Jiřího Drahoše, nicméně nejsou si jistí jeho názory.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Poměrně skeptický je k Topolánkovým prezidentským vyhlídkám Kopeček. „Šance tam je, ale velmi malá," zhodnotil brněnský politolog. Podle nej je Topolánek člověkem s velkou energií, politickými zkušenostmi a schopností vést kampaň. Naopak Topolánkův handicap vidí v kandidatuře na poslední chvíli i v tom, že řada lidí stále nezapomněla na okolnosti provázející Topolánkův politický konec, ať už šlo o kauzy jeho blízkého spolupracovníka Marka Dalíka nebo takzvanou Toskánskou aféru.

Topolánkovy šance na úspěch by podle Kopečka byly větší, kdyby šel do voleb jako kandidát konkrétní politické strany. „Kdyby to byl kandidát ODS s podporou dalších stran, tak je to úplně jiná situace než kandidát, který sbírá podporu různě po senátorech," řekl Kopeček. Bez jasné podpory některé ze stran podle něj bude Topolánkovi chybět zázemí i peníze na kampaň.

Expremiér a někdejší předseda ODS Topolánek oznámil vstup do boje o Pražský hrad dnes odpoledne. Pro svou nominaci hodlá získat podporu senátorů z pěti klubů včetně ODS, potřebné podpisy ale ještě nemá. Podrobnosti chce oznámit v úterý, kdy je nutné přihlášky do prezidentské volby odevzdat.

Vše o prezidentských volbách najdete zde

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Pokrytectví #MeToo aneb má život nizozemské političky menší cenu? Komentář Michala Půra

Minulý týden v Nizozemsku spáchala sebevraždu politička strany PVV, kterou založil Geert Wilders. Třiapadesátiletá radní města Haag Willie Dille před smrtí natočila video, kde tvrdí, že trpí depresemi poté, co jí v březnu 2017 znásilnila skupina muslimských mužů. Ty na ní údajně poslal její bývalý stranický kolega Arnoud van Doorn, který v minulosti přestoupil k Islámské straně, jakkoliv to zní nepravděpodobně. Potud suchý zpravodajský výčet.

Je velmi pravděpodobné, že jste o tomto případu vůbec neslyšeli, přestože se prokazatelně stal. Je to totiž právě případ Willie Dille, který ukazuje na naše vlastní pokrytectví a autocenzuru. Je zřejmé, že média (až na nizozemská média či několik britských tabloidů), tento případ ignorují. I já jsem jej několik dnů pozoroval z dálky a čekal, kdy se objeví ověření její verze, případně nové skutečnosti. Ze strachu, že je to typ článku, kde se můžete snadno spálit. Dnes manžel Willie Dille zveřejnil prohlášení, kde popsal jednotlivé skutečnosti s tím, že za verzí své manželky stojí.

Link

Willie Dille je žena, která tvrdí, že jí znásilnili muslimové. My podrobně zkoumáme, zda to je pravda, zpochybňujeme její svědectví (zejména pak diskutující na sociálních sítích) a čekáme, co z toho vyleze. Schválně zkusme srovnat naše jednání s přístupem k obětem sexuálního zneužívání, jež vedlo ke vzniku globálního hnutí #MeToo.

Herec Kevin Spacey je obviněn ze sexuálního zneužívání, je zavržen, zbaven rolí a vyšetřován. K jeho obětem přistupujeme tak, že jim můžeme důvěřovat. Nic proti tomu. Nicméně. Proč nepřistupujeme k Willie Dille jako k ženě? K ženě, které můžeme důvěřovat. K ženě, která podle jejího manžela trpěla poslední rok silnými depresemi poté, co byla znásilněna.

Link

Má snad výpověď nizozemské političky menší cenu než výpověď hollywoodské herečky? A má menší cenu jen proto, že tvrdí, že jí znásilnila skupinka muslimských mužů vedená jejím bývalým kolegou? Má její život menší cenu proto, že byla členkou strany Geerta Wilderse? Skutečně naše autocenzura a politická korektnost dosáhla takového bodu, že se z nás stali pokrytci, kteří neumí pojmenovat realitu kolem sebe? Odpovězte si sami. Já jsem si už odpověděl.

-1