Peníze na Zemanovu kampaň obestírá tajemství. Nejsou ze zahraničí, to je jediné důležité, tvrdí Ovčáček

Kdo sponzoruje Miloše Zemana? Přestože prezident tvrdil, že předvolební kampaň vést nebude, díky darům se už před prvním kolem objevily po celé republice jeho billboardy. V závěru kampaně vznikl i nový klip a Zemanův tým ve lhůtě přiznal, že se mu díky darům sešlo na kontě přes 26 milionů korun. Pro úplnost dodejme, že Jiří Drahoš dostal od dárců na kampaň maximální povolenou částku 50 milionů. Zemanův problém ovšem je, že není ani trochu jasné, odkud peníze jdou. Zdroje nejštědřejšího dárce, spolku Přátelé Miloše Zemana, nelze vypátrat. A jak zjistily lidovky.cz, nic nezjistíte ani na adrese, na které má spolek sídlit.

Spolek Přátelé Miloše Zemana sdružuje nejbližší prezidentovy spolupracovníky a stoupence. V čele je hradní kancléř Vratislav Mynář, v závěsu například předseda Strany Práv Občanů (SPO) Jan Veleba, Zemanův poradce Martin Nejedlý, bývalý poslanec KSČ Miroslav Šlouf ale i Karel Srp, kterého se Zeman neúspěšně pokoušel dosadit do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Dary poskytla Zemanovi také SPO, ve které část Přátel MZ působí a jejímž čestným předsedou současný prezident je. SPO, která věnovala prezidentovi prostřednictvím bezplatného plnění přes 1,2 milionu korun, má na svých stranických transparentních účtech asi dva tisíce korun. A odkud pochází peníze od Přátel MZ? Podle Jiřího Ovčáčka to není až tak důležité. Přestože se jedná o velké částky, za které Zeman vede kampaň za své znovuzvolení.

„Teď se plně soustředíme na televizní duely s Jiřím Drahošem. Klíčové je, že je zcela a jednoznačně dodržován právní řád České republiky,“ odpověděl mluvčí v SMS webu Lidovky.cz. Finance podle Hradu pocházejí z České republiky a znát jejich detailní původ není potřebné.

Dopátrat původ peněz se ovšem nedaří ani přes spolek. Přestože oficiální sídlo má mít v Opletalově ulici na Praze 1, lidé pracující ve stejném domě tvrdí, že spolek tam ve skutečnosti kancelář nejspíš nemá a sídlo je fiktivní.

Redakci Lidovek se nepodařilo zastihnout ani nikoho kompetentního v kanceláři SPO na Loretánské. Žena v sekretariátu ohledně dotazů na financování kampaně doporučila novinářům obrátit se na Hrad. Hradní mluvčí ale podrobnosti nezná, případně je – jak je vidět výše – nesděluje.

Volby: 2. kolo rozhodne o příštím prezidentovi, šance Drahoše a Zemana jsou vyrovnané

Spolek Přátel MZ vznikl už v roce 2008 a podporoval Zemana už v první přímé volbě před pěti lety, kterou vyhrál. Dle seznamu nepeněžitých darů na kandidaturu, který se v souladu se zákonem do včerejší půlnoci objevil na stránce Zemanznovu.cz, financuje spolek správu sociálních sítí a grafické práce. Stojí také za kontroverzním billboardem, který vyzývá ke znovuzvolení Zemana a hlásá „stop imigrantům a Drahošovi“. Za velkoplošnou reklamu zaplatili Přátelé MZ miliony korun. Celkem na bezúplatném plnění věnoval spolek Zemanovi na kampaň už 11,5 milionu korun.

Drahošův tým informace o darech na kampaň na webové stránky vyvěsil lehce po půlnoci. Podle zveřejněných údajů dostal jako příspěvek na kampaň asi 46,7 milionu korun. Na bezúplatném plnění pak dalších 3,2 milionu. Podle zákona je limit výdajů pro kandidáty postupující do druhého kola celkem 50 milionů korun.

SDÍLET
sinfin.digital