Volby 2018: Zdroj peněz na Zemanovu kampaň je nedohledatelný. Ovčáček ale tvrdí, že nepřišly ze zahraničí | info.cz

Články odjinud

Peníze na Zemanovu kampaň obestírá tajemství. Nejsou ze zahraničí, to je jediné důležité, tvrdí Ovčáček

Kdo sponzoruje Miloše Zemana? Přestože prezident tvrdil, že předvolební kampaň vést nebude, díky darům se už před prvním kolem objevily po celé republice jeho billboardy. V závěru kampaně vznikl i nový klip a Zemanův tým ve lhůtě přiznal, že se mu díky darům sešlo na kontě přes 26 milionů korun. Pro úplnost dodejme, že Jiří Drahoš dostal od dárců na kampaň maximální povolenou částku 50 milionů. Zemanův problém ovšem je, že není ani trochu jasné, odkud peníze jdou. Zdroje nejštědřejšího dárce, spolku Přátelé Miloše Zemana, nelze vypátrat. A jak zjistily lidovky.cz, nic nezjistíte ani na adrese, na které má spolek sídlit.

Spolek Přátelé Miloše Zemana sdružuje nejbližší prezidentovy spolupracovníky a stoupence. V čele je hradní kancléř Vratislav Mynář, v závěsu například předseda Strany Práv Občanů (SPO) Jan Veleba, Zemanův poradce Martin Nejedlý, bývalý poslanec KSČ Miroslav Šlouf ale i Karel Srp, kterého se Zeman neúspěšně pokoušel dosadit do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Dary poskytla Zemanovi také SPO, ve které část Přátel MZ působí a jejímž čestným předsedou současný prezident je. SPO, která věnovala prezidentovi prostřednictvím bezplatného plnění přes 1,2 milionu korun, má na svých stranických transparentních účtech asi dva tisíce korun. A odkud pochází peníze od Přátel MZ? Podle Jiřího Ovčáčka to není až tak důležité. Přestože se jedná o velké částky, za které Zeman vede kampaň za své znovuzvolení.

„Teď se plně soustředíme na televizní duely s Jiřím Drahošem. Klíčové je, že je zcela a jednoznačně dodržován právní řád České republiky,“ odpověděl mluvčí v SMS webu Lidovky.cz. Finance podle Hradu pocházejí z České republiky a znát jejich detailní původ není potřebné.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Dopátrat původ peněz se ovšem nedaří ani přes spolek. Přestože oficiální sídlo má mít v Opletalově ulici na Praze 1, lidé pracující ve stejném domě tvrdí, že spolek tam ve skutečnosti kancelář nejspíš nemá a sídlo je fiktivní.

Redakci Lidovek se nepodařilo zastihnout ani nikoho kompetentního v kanceláři SPO na Loretánské. Žena v sekretariátu ohledně dotazů na financování kampaně doporučila novinářům obrátit se na Hrad. Hradní mluvčí ale podrobnosti nezná, případně je – jak je vidět výše – nesděluje.

Spolek Přátel MZ vznikl už v roce 2008 a podporoval Zemana už v první přímé volbě před pěti lety, kterou vyhrál. Dle seznamu nepeněžitých darů na kandidaturu, který se v souladu se zákonem do včerejší půlnoci objevil na stránce Zemanznovu.cz, financuje spolek správu sociálních sítí a grafické práce. Stojí také za kontroverzním billboardem, který vyzývá ke znovuzvolení Zemana a hlásá „stop imigrantům a Drahošovi“. Za velkoplošnou reklamu zaplatili Přátelé MZ miliony korun. Celkem na bezúplatném plnění věnoval spolek Zemanovi na kampaň už 11,5 milionu korun.

Drahošův tým informace o darech na kampaň na webové stránky vyvěsil lehce po půlnoci. Podle zveřejněných údajů dostal jako příspěvek na kampaň asi 46,7 milionu korun. Na bezúplatném plnění pak dalších 3,2 milionu. Podle zákona je limit výdajů pro kandidáty postupující do druhého kola celkem 50 milionů korun.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Husité znovu táhnou. Čornejův Žižka je bestseller, Tábor chystá obří oslavy 600 let existence

Před 600 lety naplno propukly husitské války. Patrně i toto jedinečné jubileum přitahuje ke středověkým dějinám další zájemce. Monografie Petra Čorneje Jan Žižka, která patřila ke knižním událostem loňského roku, se už díky skvělým prodejům řadí mezi bestsellery. V sobotu večer měla v pražském Divadle Komedie premiéru Husitská trilogie. Po celý letošní rok pak bude husitství „oživovat“ město Tábor, které slaví výročí 600 let od svého vzniku.

Kniha historika Petra Čorneje Jan Žižka, která vyšla loni na podzim, má sice téměř 900 stran a stojí 790 korun, přesto se skvěle prodává. Podle Českého rozhlasu existuje už 11 tisíc jejích exemplářů, zájem čtenářů si totiž vyžádal už druhý dotisk.

Husitství nás zkrátka i po šesti stech letech pořád, nebo možná spíše znovu, zajímá. Snad jinak než v dobách Aloise Jiráska či Zdeňka Nejedlého, doufejme, že méně propagandisticky, reálněji a bez romantických příkras. Alespoň tedy v odborné literatuře. Čerstvou novinkou je pak kniha editorů Pavlíny Cermanové a Pavla Soukupa Husitské re-formace s podtitulem Proměna kulturního kódu v 15. století, kterou vydalo tento týden Nakladatelství Lidové noviny.

Link

Tvrzení o absenci příkras a „romantiky“ spíše neobstojí v chystaném velkofilmu Petra Jákla Jan Žižka s anglickým názvem Medieval, tedy Středověk. Jeho premiéra se však pravděpodobně posouvá, na Česko-Slovenské filmové databázi už se změnil rok uvedení z původně plánovaného letoška na rok 2021. Na filmu se jako poradce podílel rovněž profesor Jaroslav Čechura, který se nikdy nebál kontroverzí. Svědčí o tom ostatně třeba i název jedné z jeho knih: Sex v době temna.

Premiéru si oproti tomu včera večer odbylo představení Divadla Komedie Husitská trilogie (Jan Hus, Jan Žižka, Jan Roháč) s podtitulem Divadelní archeologie podle Aloise Jiráska.

„Jevištní koláž z her Jan Hus, Jan Žižka a Jan Roháč jako obraz cesty od ideálu k politice a od politiky k terorismu. Od národního uvědomění k bratrovražedné občanské válce. Od teologických rozprav k apokalyptickým vizím. Svou rezonancí nebývalý a neopakovatelný příběh husitského hnutí byl celých šest století opakovaně zkreslován, každá generace a politická garnitura si přetvářela mýtus podle svých zájmů. Divadelní komprimát velkolepé Husitské trilogie Aloise Jiráska je pokusem o kreativní a přitom i kritickou konfrontaci s jedinečnou kapitolou českých dějin“ zní oficiální anotace představení, za nímž stojí Lukáš Brutovský a Miro Dacho.

Link

Po celý rok se budou husitství s různou intenzitou věnovat v Táboře, jak se dočteme například v Táborském deníku. Vedle různých místních akcí, třeba červnových Husitských dnů či zářijového hudebního festivalu Žižkův vraždící palcát, vyjde také kniha místních historiků Zdeňka Vybírala a Jakuba Smrčky Tábor. O městě a pevnosti. Česká televize pak připravuje dokumentární snímek Tábor - sen, město symbol, kterým nebude provázet nikdo jiný, než herec Miroslav Táborský.

44208