Po vyhlášení termínu voleb ve Sbírce zákonů Zeman odstartuje kampaň. Do krajů bude jezdit dál

Prezident Miloš Zeman plně respektuje právo šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD) vypsat termín prezidentských voleb. Novinářům to na dnešní tiskové konferenci řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Štěch dnes termín prvního kola stanovil na 12. a 13. ledna 2018. Další z kandidátů, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, ČTK sdělil, že datum voleb je pro veřejnost významné, ale pro práci jeho týmu zásadní roli nehraje. Textař Michal Horáček uvedl, že na kampaň má připravené veškeré náležitosti, které vyžaduje zákon.

„Je plným právem předsedy Senátu termín takto vyhlásit,“ řekl novinářům Ovčáček. Připomněl, že Zeman podobně jako Štěch také vyhlásil termín říjnových voleb do Poslanecké sněmovny s větším předstihem. Až bude Štěchovo rozhodnutí o termínu voleb vydáno ve Sbírce zákonů, odstartuje Zeman oficiální volební kampaň.

Čeká nás katastrofa, neustálý růst je utopie, mladí se budou mít hůř, než rodiče, tvrdí politolog

Zeman podle Ovčáčka nebude zasahovat do plánu svých cest po krajích. V prvním zářijovém týdnu se vydá do Moravskoslezského kraje. Ovčáček znovu odmítl tezi člena nového Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran Jana Outlého, že by Zeman měl cesty do krajů v době kampaně zvážit nebo je zahrnout do volebního limitu. „Krajské cesty se konají od zvolení pana prezidenta na základě předvolebního slibu, nejde v žádném případě o předvolební kampaň,“ řekl Ovčáček.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Horáček ČTK sdělil, že mu volba dřívějšího z možných termínů nevadí. „Na fungování v režimu zákona o volbě prezidenta jsem připravený už dávno, mám transparentní účet a všechny další náležitosti, které zákon vyžaduje,“ uvedl Horáček, který podobně jako Zeman a Drahoš už oznámil překročení 50.000 sesbíraných podpisů, které vyžaduje ke kandidatuře legislativa.

Taháme z moře magory, kteří věří blbostem. Chtějí všechno zadarmo, říká cestovatel Přibáň

Drahoš uvedl, že vyhlášení termínu vítá. „Pro naši veřejnost je to významná informace. Pro mě a můj tým, pro naši práci, to zásadní roli nehraje. Snad jen, že budu o týden dříve znát své soupeře,“ uvedl Drahoš. Na své strategii kvůli termínu nic nezmění. „Vyhlášením termínu voleb sice započala zákonem definovaná volební kampaň, už dříve jsem ale řekl, že do povoleného volebního limitu započítám také náklady vzniklé dříve,“ řekl.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

SDÍLET
sinfin.digital