Prezidentská debata: 5 důvodů, proč bude duel v České televizi jiný než ten na Primě

abe

25. 01. 2018 • 16:35

Prezidentské kandidáty dnes čeká poslední debata před druhým kolem voleb. Uskutečnily se už tři. Jiří Drahoš ale usedl proti Miloši Zemanovi zatím jen jednou, a to v úterý ve vysílání televize Prima. Duel se odehrával v hudebním divadle Karlín a do průběhu večera značně zasahovali hlučící diváci. Jak bude vypadat dnešní debata na České televizi a v čem se bude lišit?

Diváků bude méně

Debata se uskuteční v pražském Rudolfinu. Zatímco při debatě na Primě si sedadla v sále rozdělili kandidáti rovným dílem a v divadle bylo několik stovek diváků, tentokrát si budou moci kandidáti každý přivést pouze 30 příznivců. Hluk by tak mohl být nižší. Debata se nebude konat v hlavním sále, ale ve dvoraně Rudolfina.

Uhlazenější debata bez transparentů

Česká televize spoléhá na to, že prostředí Rudolfina samo o sobě donutí diváky zachovat na rozdíl od duelu Primy určité dekorum. Týmům obou kandidátů navíc televize vzkázala, aby jejich podporovatelé přišli ve vhodném oblečení a nenosili s sebou transparenty.

Změna ve druhém kole voleb. Lístky dostanete až ve volební místnosti. Podrobnosti čtěte zde>>>

Otázky vybírá veřejnost i politici

Zatímco na Primě byly otázky na kandidáty předem dané, Česká televize plánuje více zapojit veřejnost. Kandidáti znají dopředu pouze okruhy, kterých se bude diskuse týkat. Konkrétní otázky pak budou přicházet od tří tazatelů – část z nich vybere přímo televize, druhá bude od voličů z celé republiky a ústavních činitelů státu, ve třetím bloku se budou ptát kandidáti sebe navzájem.

Pravdivost výroků kandidátů ověří téměř ihned

Po každé z debat web Demagog.cz vydal soubor nepravd a zavádějících výroků, které se v pořadu objevily. Česká televize jim chce nyní doslova ušetřit práci, protože výroky Zemana a Drahoše bude okamžitě po jejich vyřknutí ověřovat tým expertů, takže moderátorka bude moci během chvíle konfrontovat kandidáty s jejich chybným tvrzením.

Witowská má s politickými rozhovory zkušenosti

Duel na primě moderoval Karel Voříšek. Matador televizních zpráv ale nikdy nemoderoval podobnou politickou diskusi a někteří experti tvrdí, že to na jeho výkonu bylo znát. Česká televize nasadí večer Světlanu Witowskou, moderátorku, která si prošla Českou tiskovou kanceláří, Mladou frontou Dnes i televizí Prima, aby se vrátila do ČT. Zde moderuje pořad Interview ČT24, kde zpovídá vysoce postavené politiky.

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>

SDÍLET