Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prezidentská debata: Zeman na Primě zalhal sedmkrát, Drahoš dvakrát, tvrdí analýza

Prezidentská debata: Zeman na Primě zalhal sedmkrát, Drahoš dvakrát, tvrdí analýza

Současný prezident Miloš Zeman během úterní prezidentské debaty na televizi Prima zalhal sedmkrát, jeho vyzyvatel v boji o Hrad Jiří Drahoš dvakrát. Pravdivých výroků zaznělo od hlavy státu 16, od jeho protivníka 12. Vyplývá to z analýzy projektu Demagog.cz.

Velké emoce v sále, ale rovněž i spousta nepravdivých výroků. Taková byla první televizní debata obou uchazečů o nejvyšší ústavní funkci, která se odehrála na televizi Prima.

Server Demagog.cz analyzoval celý pořad a zjistil, že současný prezident Miloš Zeman pronesl nepravdivé výroky sedmkrát z celkových 28 tvrzení. Každé čtvrté jeho tvrzení tedy bylo lží. Tři výroky současné hlavy českého státu pak byly zavádějící a dva nebylo možné ověřit. 

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš si vedl lépe. Během debaty od něj zazněly dva nepravdivé výroky z celkových čtrnácti, realitě tak neodpovídalo každé sedmé jeho tvrzení.

Zeman od analytiků dostal „trestné body, například za tvrzeni o Drahošovi v klíčové otázce migrace. Prezident pronesl: „Až na jednu výjimku, která se jmenuje Jiří Drahoš, všichni čeští politici souhlasí s tím, že bychom na naše území neměli přijímat nelegální migranty.“

Demagog.cz to označuje za nepravdu s odůvodněním, že Drahošova veřejná vyjádření neukazují, že by byl mezi českými politiky ve vztahu k tématu unikátní. Téma migrace Zeman a jeho tým používají v kampani opakovaně a staví na něm. Souběžná dezinformační kampaň se snaží bývalého šéfa Akademie věd vykreslit jako „vítače“, což on sám svými stanovisky opakovaně vyvrací.

Na toto téma došlo i ve včerejším vysílání, kdy Drahoš chtěl prezidentovi vrátit úder a připomněl mu: „V roce 1999 při kosovské krizi jste vy řekl, že tento stát může přijmout 5000 kosovských Balkánců.“ tím Drahoš narazil, protože – jak Demagog připomíná –, tato slova Zeman nikdy neřekl. Jejich autorem je někdejší ministr zahraničí Jan Kavan.

Zeman dále narazil třeba s tvrzením, že „zatím o panu Drahošovi ve svých vystoupeních prakticky nikdy nemluvil“. Demagog to označuje za lež a připomíná i soustavné slovní útoky na Drahoše, které za Zemana prezentuje jeho mluvčí. Mezi další nepravdy patří prezidentovo tvrzení, že hlasování o restitucích rozhodl jediný hlas tehdy stíhaného poslance Romana Pekárka, který šel následně do vězení. Demagog připomíná, že by norma prošla i bez Pekárkova hlasu.

„Jako nepravdu hodnotíme tvrzení, která nejsou v souladu s veřejně dostupnými čísly nebo informacemi o nějakém konání, respektive nekonání; nebo dané tvrzení nepotvrzuje žádný dostupný zdroj,“ objasňuje Demagog.cz, svou metodiku práce.

Informace o druhém kole voleb naleznete zde>>>

Druhá a poslední předvolební debata obou prezidentských kandidátů se uskuteční ve čtvrtek na České televizi od 20 hodin. V pátek odpoledne začíná druhé kolo prezidentských voleb.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek