Prezidentské volby budou nejspíš bez stranických kandidátů. Vlastního nepostaví ani lidovci

ČTK, lup

31. 03. 2017 • 15:07

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek nepředpokládá, že by sjezd KDU-ČSL nominoval vlastního kandidáta na prezidenta republiky. Lidovci se na sjezdu sejdou poslední květnový víkend. KDU-ČSL se nechystá navrhovat ani emeritního předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše, který o nominaci od politiků nestojí. Nebrání se ale tomu, aby mu jednotlivé strany vyslovily podporu.

Bělobrádek řekl, že lidovci nejspíš počkají, kteří kandidáti podmínky registrace splní a pak vyberou osobnost, která jim bude nejbližší. Učinit by tak mohlo předsednictvo strany. Kandidáti na prezidenta musí sehnat buď podporu 20 poslanců či deseti senátorů, nebo získat podpisy 50 000 občanů.

Někteří lidovci označují za blízkého kandidáta právě Jiřího Drahoše. Například místopředseda strany Jiří Mihola ČTK řekl, že Drahoše poznal jako vynikajícího odborníka, vědce a považuje ho za velmi kvalitního kandidáta. Nepochybuje, že by byl skvěle schopen reprezentovat Českou republiku.

3342945:article:true:true:true

Favoritem lidovců by za jiných okolností pravděpodobně byl bývalý předseda vlády a Senátu Petr Pithart. Jeho kandidatura se ale momentálně nezdá pravděpodobná.

Víte, jak si zařídit voličský průkaz? Návod najdete zde.

Situace momentálně spěje k tomu, že se o Hrad utkají nadstraničtí kandidáti. Je totiž pravděpodobné, že ani hnutí ANO a ČSSD nepostaví vlastní tvář a spíše nakonec podpoří Miloše Zemana. Hlasy z TOP 09 nebo z hnutí STAN, které jde do voleb spolu s lidovci, zase volají po podpoře Drahoše – stejně jako to dělá KDU-ČSL.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Funkci prezidenta bude obhajovat Miloš Zeman. Jako protikandidáti se zatím přihlásili kromě Drahoše textař a podnikatel Michal Horáček, lékař a aktivista Marek Hilšer nebo podnikatel Igor Sládek. Zájem o účast ve volbách projevil také bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl či aktivistka Jana Yngland Hrušková.

Kroměřížská výzva navrhuje také europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila a bývalého velvyslance ve Francii Pavla Fischera. Jako o možném kandidátovi se mluví i o ministrovi obrany Martinu Stropnickém (ANO).

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 

 

SDÍLET