Prezidentské volby: Mezi nejvýznamnějšími dezinformátory je i hradní mluvčí Ovčáček

Neúspěšná politička spojená s paramilitární Národní domobranou. Mladý komunista, který chodí řečnit s antisemitou Bartošem. Hochštaplerský kšeftař s esoterikou. Mluvčí prezidenta republiky. Takové jsou profily lidí, kteří do veřejného prostoru vypouštějí dezinformace. INFO.CZ připravilo portréty nejvlivnějších z nich.

Dezinformace se webem nešíří samy od sebe. Do oběhu je vypouští majitelé účtů na sociálních sítích, kteří disponují v komunitě uživatelů náchylných k tomuto typu obsahu dostatečným vlivem. Ve své sociální bublině jsou tito lidé svého druhu celebritami. Jejich příspěvky na sociálních sítích mívají tisíce sdílení, šíří se exponenciálně. Problém je, že to, co klíčoví lidé pouštějí do světa, se často míjí s realitou. Jde o dezinformace, fake news, manipulace.

Volby jsou terčem brutálních dezinformací: Vítač, iluminát, pokyn nevolit... Vyvracíme 4 největší

„Potíž je v tom, že se tyto dezinformace vyvracejí o to hůř, oč rychleji se šíří. Na jejich popření občas nestačí ani oficiální vyjádření člověka, o kterém jsou rozšiřovány," řekl pro INFO.CZ Petr Nutil z platformy Po pravdě!, která rozkrývá dezinformace v předvolební kampani. 

Nela Lisková

Své o tom ví předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. O tom v roce 2016 Nela Lisková do světa internetu vypustila následující tvrzení: „Bělobrádek nás ženy vyzývá, abychom se uvolily v rámci zvýšení populace ke styku s imigranty, což považuji za nehoráznou prasárnu a pohrdání námi, českými ženami.”

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Bělobrádek to popřel a důsledně doložil, že se takového výroku nikdy nedopustil. Přesto mu ho lidé na sociálních sítích dodnes předhazují.

Nela Lisková je v kontextu české dezinformační scény jednou z nejvýkonnějších a nejvlivnějších postav. Někdejší uchazečka o politickou kariéru prošla ČSSD, poté kandidovala za stranu LEV21 expremiéra Jiřího Paroubka. Neúspěchy ji přiměly hledat naplnění na okraji politické scény, kde se záhy začala projevovat jako tvrdá rasistka.

„Jasný důkaz, že IQ negrů je pod úrovní primátů a měli by dál makat na plážích s bavlnou a držet hubu a krok,” napsala například Lisková na svůj účet na ruské sociální síti V Kontaktě.

Její facebookový účet bývá pravidelně blokován kvůli porušování pravidel komunity. Naposledy se jí to stalo včera poté, co nasdílela obrázek z falešného twitterového účtu Jiřího Drahoše. Prezidentský kandidát se zde „přiznává” ke svému členství v Římském klubu.

Nela Lisková dostává pravidelně prostor na dezinformačních webech, a to například v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem. Lisková stála na „velkoruské” straně a podporovala Putinovu expanzi na Krym. V Ostravě se stala „honorární konzulkou” samozvané Doněcké lidové republiky, což jí zajistilo utěšený zájem. Lisková je také členkou vedení paramilitární Národní domobrany.

Petr Cvalín

Březen 2016, Pražský hrad. U kulatého slavnostního stolu vedle prezidenta Miloše Zemana sedí tmavovlasý mladík s úsměvem od ucha k uchu. Petr Cvalín, člen KSČM, muž, kterému nedělá problémy chodit řečnit společně s antisemitským extremistou Adamem B. Bartošem.

Přítomnost muže, který pravidelně píše pro proruský dezinformační web Aeronet nebo pro Parlamentní listy, tehdy vzbudila značnou pozornost. Když se novináři Lidových novin hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka zeptali, jestli nepovažuje účast takového člověka na Hradě za problematickou, reagoval podrážděně. Reportéra označil za „kádrováka,” naopak Cvalína vyzdvihl coby přispěvatele do Zemanova fondu sloužícího k moření státního dluhu. Pro přesnost nutno poznamenat, že Cvalín do něj podle Lidových novin přispěl částkou 640 korun.

Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky v Česku končí. Je nezákonné, rozhodl soud

Cvalín je v kruzích extrémní, proruské a často také antisemitské levice oblíbeným zdrojem dezinformací. Tu poslední vyslal do světa na začátku tohoto týdne prostřednictvím Parlamentních listů. Ve svém textu zopakoval a rozvedl všechny stávající dezinformace o Jiřím Drahošovi, přestože byly už několikrát věrohodně vyvráceny. Doplnil je navíc tím, že Jiří Drahoš údajně dostal peníze pocházející z vytunelování Mostecké uhelné.

Tomáš Marný

Nervózní atmosféra před rozhodujícím druhým kolem prezidentských voleb vynesla na vrchol zájmu Tomáše Marného. Pod tímto dost možná pseudonymem se skrývá člověk, který na svých webech a prostřednictvím sociálních sítí šíří množství konspiračních teorií, které nyní obohacuje o dezinformace týkající se zejména Jiřího Drahoše.

Zveřejnil například výzvu Byzantského katolického patriarchátu, která Drahoše obviňuje mimo jiné ze satanismu a zednářství. Byzantský katolický patriarchát je přitom spolek bývalých katolických kněží, kteří byli exkomunikováni. Nyní působí z Ukrajiny, kde podporují zájmy proruských separatistů.

Víte, jak si vyřídit voličský průkaz pro druhé kolo voleb? Nejlepší je nečekat

Marný se vedle šíření dezinformací věnuje také obchodu s esoterií všeho druhu. "Proslavil” se například obchodováním s “mimozemskými kartičkami.” Naivním kupujícím prodával pomalované kartónky, o kterých v různých obměnách tvrdil, že jde o předměty nabité pozitivní energií mimozemských sil.

Na tom by v zásadě nebylo nic špatného, problém je, že měl kupujícím systematicky zapomínat vydávat příjmové doklady.

Prostřednictvím své spolupracovnice Karoliny “Alušky” Loskotové Tomáš Marný mimo jiné stačil vyhlásit už několik konců světa. Teď tedy k šíření “vesmírného dobra” a apokalyptických vizí přidal ještě politické dezinformace.

Jiří Ovčáček

Mezi čtveřici es dezinformační scény patří paradoxně také mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Jeho vliv v onlinovém prostoru je vzhledem k exkluzivnímu postavení, které zastává, zcela mimořádný. Z pozice mluvčího hlavy státu totiž z pohledu uživatelů dodává pocitovou legitimitu obsahu, který sdílí.

Zeman se chlubil podporou od Gotta. Naletěl Fake News svého oblíbeného dezinformačního webu

A právě obsah, který Ovčáček zejména na svém twitterovém účtu, je problematický. Zhruba šest z deseti zpravodajských materiálů, které Ovčáček zveřejňuje, pochází z Parlamentních listů. Tento web je přitom označován za vůbec nejvýznamnější dezinformační web v Česku. Podle serveru Neovlivni.cz patří mezi rizikové portály sledované ministerstvem vnitra. Podle výzkumu Masarykovy univerzity jsou Parlamentní listy „vnímány jako přechod mezi seriózními médii a šedou zónou prokremelské manipulace. Podle našich dat jsou ale co do obsahu stejné jako například AC24 a s manipulativními technikami se u nich setkáváme dokonce častěji než třeba u Sputniku. Což je o to vážnější, že čeští politici je vnímají jako standardní prostor pro svoji prezentaci.“

„Problematický nemusí být samotný obsah, který Jiří Ovčáček z dezinformačních webů sdílí, ale fakt, že uživatelé sociálních sítí mohou dospět k názoru, že lze nekriticky věřit čemukoliv, co tyto weby zveřejňují,” upozorňuje Petr Nutil z iniciativy Po pravdě!, která ověřuje informace, které se objevují v narativu předvolební kampaně.

SDÍLET
sinfin.digital